Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Waterford: wyprawa do serca Afryki

Z pamiętnika (...)

"Kilka dni temu wróciliśmy z wyprawy do Ugandy. Była to nasza druga wizyta w tym kraju a pierwsza naszych współtowarzyszy, nauczycieli z polskiej szkoły w Waterford. Oprócz podziwiania turystycznych atrakcji Ugandy głównym celem było spotkanie dzieci w wiosce Ruhija i przekazanie uzbieranych pieniędzy (...).

Nasza Akcja przebiegała pod hasłem „Budujemy studnię”. Woda w Afryce jest towarem deficytowym i wybudowanie studni w wiosce byłoby czymś cudownym. Niestety nasze marzenia zostały pokonane przez afrykańskie realia. Budowa studni w tym górzystym terenie jest trudna i o wiele bardziej kosztowna niż nam się wydawało. W tym momencie nie można nawet podać konkretnej kwoty, bo nie wiadomo na jakiej głębokości wodę można by znaleźć. Koszt z pewnością oscylowałby w granicach 20 tys. euro. To sprawiło, że nie chcieliśmy ryzykować utraty zebranych pieniędzy (4 tys.euro) i zostawić dziurę w ziemi. Po rozpoznaniu na miejscu najpilniejszych potrzeb i po naradach z dyrektorem szkoły w Ruhiji Twakire Bonaventura i na jego prośbę postanowiliśmy przeznaczyć zebrane środki na zakup ziemi pod rozbudowę szkoły i hostelu dla sierot (...).

Ziemia została zakupiona po bardzo dobrej cenie od dziadka jednego z uczniów po przeliczeniu za 17.000.000 milionów szylingów ugandyjskich. Ustalony kurs wymiany był korzystniejszy nawet od tego, który sprawdziliśmy w banku dzień wcześniej. Było to miłą niespodzianką ponieważ spodziewaliśmy się próby negocjacji wyższej ceny od „bogatych białych”, ale sympatyczny starszy pan zadeklarował, że wie jak ważna jest edukacja dla przyszłości dzieci i pochwala rozwój szkoły we wsi (...) . To pokazuje jak doceniany i szanowany we wsi jest dyrektor Twakire Bonaventura, który mimo młodego wieku zdołał zbudować sobie autorytet u starszych mieszkańców. Twakire jest bardzo zaangażowany w rozbudowę szkoły i edukację dzieci. Ostatnio doprowadził do wpisania szkoły w Ruhiji na listę szkół uznawanych przez rząd, dzięki czemu dzieci nie muszą zdawać egzaminów sprawdzających w odległym mieście. Niestety oficjalne uznanie nie wiąże się z żadną dotacją dla szkoły. Utrzymanie placówki spoczywa na barkach dyrektora szkoły. Pozyskuje on pieniądze od zamożniejszych rodziców, którzy mogą opłacać naukę dzieci oraz od sponsorów z Europy, którzy opłacają naukę wybranego dziecka. Dzieci z hostelu pobierają naukę za darmo. To właśnie z myślą o nich kupiliśmy ziemię, aby stworzyć im lepsze warunki. Obecnie mieszkają w dwóch izbach. To ciemne, ponure pomieszczenia , w których oprócz łóżek nic się nie mieści. Planowana jest też budowa biblioteki, która znacząco wpłynie na poziom edukacji. Zrobiliśmy pierwszy krok w kierunku urzeczywistnienia tych marzeń. Jeszcze raz w imieniu wszystkich dzieci z Ruhiji bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom. Dzięki ludziom takim jak Wy, świat jest po prostu lepszy!

Dziękujemy serdecznie biorącym udział w zbiórce: Polskiej Szkole w Waterford, Polskiej Szkole Sen w Dublinie, Polskiej Szkole w Dungarwan, Polskiej Szkole w Clonmel, Polskiej Szkole w New Ross i wszystkim indywidualnym darczyńcom.
Jednocześnie byłoby cudownie móc wspomóc budowę hostelu i biblioteki w przyszłości. Nadal liczymy na Wasze wielkie Serca.

Chcielibyśmy też wyjaśnić na czym polega „Akcja  KOZA”. To forma pomocy najuboższym rodzinom, które przyjmują na siebie obowiązki wychowywania dzieci. Koza jest niedroga (ok.40 €), tania w „eksploatacji” i daje zdrowe mleko.

Pomysł poddała nasza rodaczka z Niemiec Gabi Ziegler, która bardzo aktywnie wspomaga szkołę w Ruhiji. Nam spodobała się ta inicjatywa i postanowiliśmy, że wraz z synem zostaniemy sponsorami kóz. Obie strony były bardzo zadowolone z transakcji, a cena kóz na wieść o naszych zakupach zaczęła rosnąć..."

Wszystkich zainteresowanych pomocą szkole w Ruhiji, sponsorowaniem lub wyjazdem do Ugandy prosimy o kontakt.

Marzena i Andrzej Stańczyk, SPK Waterford, Irlandia

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego