Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Zapusty w Krasławiu

Dnia 23 lutego 2019 r. w Krasławiu na Łotwie odbyły się polskie zapusty. Jest to zwyczaj, który kończy okres karnawału i przygotowuje do Środy Popielcowej, rozpoczynającej okres Wielkiego Postu. W dawnej Polsce zapusty obchodzono bardzo uroczyście organizując wszelkiego rodzaju uczty, zabawy i hulanki.                                      

Zapusty w Krasławiu mały na celu choć w niewielkim stopniu przybliżyć wszystkim gościom zwyczaje z tym okresem związane.                                                          

Do Krasławia przybyli Polacy z całej Łotwy – m.in. z Jełgawy, Rygi, Jakubkowa, Rzeżycy, Dyneburga i oczywiście miejscowi krasławianie. Dzięki finansowemu wsparciu ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze impreza mogła się odbyć. Współorganizatorami zapustów byli: Urząd Miasta Krasław, Muzeum Historii i Sztuki w Krasławiu, Polska Szkoła Podstawowa im. Rodu hr. Platerów w Krasławiu, IV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie oraz Związek Polaków na Łotwie.                                                                                                          

Dla wszystkich przybyłych gości przygotowano wiele atrakcji. Na początku głos zabrali: pani Monika Michaliszyn ( Ambasador RP na Łotwie ), pan Voldemārs Gekiss ( dyrektor Muzeum Historii i Sztuki w Krasławiu ), pan major Robert Chupka ( dowódca IV zmiany PKW na Łotwie ) oraz pan Józef Dobkiewicz ( przedstawiciel Rady Miasta Krasław oraz prezes oddziału Związku Polaków na Łotwie w Krasławiu „Strumień”.

Po oficjalnym otwarciu „ Zapustów w Krasławiu ” wszyscy obecni obejrzeli występ zespołu pieśni i tańca „Kukułeczka ” z Dyneburga. Część artystyczną uświetnili również: zespół „ Strumień ” z Krasławia oraz zespół wokalny „Kropelki ” z Polskiej Szkoły Podstawowej w Krasławiu.

Dla dzieci i młodzieży pedagodzy z Polskiej Szkoły Podstawowej w Krasławiu przygotowali warsztaty plastyczne. Młodsi i starsi uczestnicy mogli wykonać maski karnawałowe, kotyliony czy też papierowe laleczki. Poza tym na dworze przygotowano różne gry i zabawy zręcznościowe. Odbyły się również tańce – m.in. „Just Dance”, a na zakończenie imprezy bal karnawałowy. Chętni mogli odbyć także przejażdżkę powozem.                                                                                  Polscy żołnierze zadbali o posiłek. Przygotowano stół, na którym znalazły się polskie specjały m.in. bigos, pierogi, potrawy mięsne oraz słodkości – sękacz, pączki i chruściki.

Zapusty w Krasławiu zakończyły się sukcesem. Uczestnicy żegnali się słowami: „Do zobaczenia za rok!!!”

 

Joanna Szostak, nauczyciel skierowany przez ORPEG, Łotwa, Krasław

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego