Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

„Inny świat widziany oczyma Gustawa Herlinga- Grudzińskiego”

 Przypadający w lutym Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego był okazją do spotkania białocerkiewskiej Polonii w restauracji Lepsza Sadyba na wspólne czytanie książki- wspomnień Gustawa Herlinga Grudzińskiego pt. „Inny świat”.  Ambasadę RP w Kijowie reprezentował pan konsul Jacek Gocłowski. Na początku nauczycielka skierowana do Białej Cerkwi na Ukrainie przez ORPEG opowiedziała, kim był Gustaw Herling-  Grudziński. Zaznaczyła, że w lipcu ubiegłego roku Sejm RP ustanowił 2019 rok rokiem Gustawa Herlinga- Grudzińskiego w uzasadnieniu podając, że jego opowiadania  to głęboko zakorzeniony w europejskiej kulturze zbiór opowieści o  losie człowieka będący kroniką historii Polski i Europy w XX wieku widzianej oczyma nie tyle polskiego patrioty, co Europejczyka.

Jako pierwszy fragment utworu przeczytał pan konsul Jacek Gocłowski. W dalszej części uczniowie i słuchacze kursu języka polskiego przeczytali fragmenty opisujące dzień pracy w obozie, obchodzenie Bożego Narodzenia, celebrowanie dnia wolnego, sianokosy, szpital oraz spotkania z rodziną w domu widzeń.
Na końcu wszyscy mogli wymienić się refleksjami na temat książki, w których najczęściej padały stwierdzenia, że mimo iż w obozie panowała inna moralność, inne normy, prawa, potrzeby ludzkie to jednak znalazły się osoby-bohaterowie, którym udało się zachować choć trochę człowieczeństwa.
                        Anna Matysiak
                    Nauczycielka skierowana z granicę przez ORPEG
                    Ukraina- Biała Cerkiew

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego