Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Niezwyciężeni 1918 –2018. Pokolenia Niepodległej

III miejsce harcerzy z drużyny Granie Górskie z hufca Tatry, a zarazem uczniów Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago w kategorii VLOG (10-14 lat) w I edycji konkursu „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej”

Harcerze z drużyny Granie Górskie z hufca Tatry, a zarazem uczniowie Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago - Anna Ciecierska, Adam Ciecierski, Aleksandra Kamińska i Zuzanna Łapa pod opieka druhny Krystyny Ciecierskiej zdobyli III miejsce w kategorii VLOG (10-14 lat) w I edycji konkursu „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej”.

W ramach konkursu uczestnicy mieli za zadanie przybliżyć sylwetkę jednego z bohaterów walk o niepodległość Polski odznaczonych Krzyżem lub Medalem Niepodległości.
Harcerze opracowali materiał filmowy opowiadający o życiu podpułkownika Ludwika Iwaszko, odznaczonego Medalem Niepodległości. Harcerze spotkali się z córką oraz wnuczką ppłk Iwaszko.
Link do filmiku na kanale IPN https://www.youtube.com/watch?v=1_Bfn7OVQbs&list=PLqh0OnxCcUeQQo1xzG7t3l4OUiGYNpidq&index=5&t=0s

Harcerze zostali zaproszeni na warsztaty filmowe w Warszawie. Aleksandra Kamińska oraz Zuzanna Łapa pod opieka pana Arkadiusza Kamińskiego przyjechały do Polski.
Była to wspaniała okazja, aby uczestniczyć w obchodach 100 rocznicy odzyskania prze Polskę Niepodległości. W niedzielę 11 listopada harcerki miały okazję wziąć udział w Marszu Niepodległości, doświadczyć podniosłej atmosfery w trakcje różnych imprez towarzyszących.

W dniach 12-14 listopada odbyły się warsztaty filmowe zorganizowane przez stowarzyszenie filmowe Dziki Bez w budynku filmoteki Narodowej – Instytut Audiowizualny. Zuzia i Ola pod opieką animatorów ze stowarzyszenia pracowały nad nowym projektem w technice „Found Footage”. Dla uczniów był to również czas nawiązywania nowych znajomości. W poniedziałek po zajęciach w Pałacu w Jabłonnie odbyła się prezentacja filmu „Miasto 44”. We wtorek zaś uczestnicy warsztatów spotkali się z panią kostiumografką Dorotą Roqueplo.  
15 listopada w Teatrze Polskim odbyła się uroczysta gala finałowa. Rozpoczęła się konferencją prasową. Nasze harcerki udzieliły krótkiego wywiadu dla TVP Polonia. Po konferencji na Scenie Kameralnej teatru odbyło się wręczenie nagród oraz prezentacja nagrodzonych prac. Gala została uwieńczona występem artystów „Teatru Muzycznego Od Czapy”, którzy wykonywali utwory napisane przez legionistę oraz poetę Adama Kowalskiego.

Relacja z warsztatów filmowych oraz wycieczek na stronie IPN: http://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/61585,Warsztaty-filmowe-dla-laureatow-konkursu-Niezwyciezeni-19182018-Pokolenia-Niepod.html.

Relacja z gali finałowej na stronie IPN: http://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/61612,Gala-finalowa-konkursu-Niezwyciezeni-1918-Pokolenia-Niepodleglej-15-listopada-20.html.

Relacja TVP Polonia: https://polonia24.tvp.pl/39988966/15112018-mlodzi-vlogerzy-o-niepodleglej.

Serdecznie gratulujemy naszym harcerzom Zuzannie Łapie, Aleksandrze Kamińskiej, Annie Ciecierskiej i Adamowi Ciecierskiemu oraz ich opiekunce druhnie Krystynie Ciecierskiej za tak wspaniałe osiągnięcie. Należy podkreślić, iż nasi harcerze-uczniowie byli jednymi z dwóch zespołów nagrodzonych oraz jedynym zespołem obecnym na gali spoza Polski.

informacje od pani Renaty Janeczek
p.o. Kierownika Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Chicago

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego