Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Ostia

OBCHODY 100- LECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI W SZKOLNYM PUNKCIE KONSULTACYJNYM W OSTII

Z miłością ku Ojczyźnie - czyli wielkie uroczystości z okazji Święta Niepodległości w SPK w Ostii .
W ten sposób podsumowaliśmy projekt zatytułowany „ Mamy powody do radości bo zbliża się święto niepodległości” Uroczystość nasza odbywała się pod honorowym patronatem Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Le Rondini oraz przy współudziale uczniów ze szkoły włoskiej Via Mar dei Caraibi. Bardzo mocno w przygotowanie
i przebieg całej uroczystości zaangażowali się Rodzice naszych uczniów.

Obecni byli zaproszeni goście:

    1. Kierownik Wydziału Konsularnego w Rzymie, pani Konsul Agata Ibek- Wojtasik,

    2.  Ksiądz prałat Paweł Ptasznik rektor kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie, duszpasterz polskiej emigracji w Rzymie oraz odpowiedzialny za Sekcję Polską i Słowiańską w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej

   3. Dyrektor szkoły włoskiej, w progach której pracujemy już od ponad 8 lat, pani Lucia Carletti,

   4. Proboszcz parafii San Nicola di Bari, w której gościnnych progach odbywała się ta uroczystość, ksiądz Roberto Visier.

   5. Duszpasterz Polaków w Ostii ksiądz Adam Dalach.

   6. Pani Joanna Łukaszewicz- pianistka wraz z uczniami.

Obchody 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz uczniów i grona pedagogicznego SPK w Ostii. Odprawił ją ksiądz Adam Dalach. Po mszy licznie zgromadzeni Polacy udali się do sali teatralnej przy kościele na przedstawienie przygotowane przez uczniów Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Ostii pod kierunkiem nauczycieli. Rozpoczęliśmy od krótkiego koncertu, który zagrała dla nas pianistka pani Joanna Łukaszewicz oraz jej uczniowie. Następnie uczennice naszej szkoły zagrały Polsce w prezencie urodzinowym na skrzypcach i flecie poprzecznym. Przestawienie składało się z małych form teatralnych, piosenek, prezentacji oraz układów tanecznych. Bardzo licznie zgromadzona publiczność dziękowała wszystkim gromkimi brawami. W trakcie przedstawienia uczniowie średniej szkoły włoskiej Via Mar dei Cariabi , w murach której SPK w Ostii pracuje już od 8 lat, przedstawili prezentację na temat „Polska i Włochy- wspólne elementy historii”. Na zakończenie przedstawienia Rodzice naszych uczniów pięknie zaśpiewali piosenkę zatytułowaną „ Pytasz mnie”, która opowiada o miłości do ojczystego kraju.

Po przedstawieniu odbyło się Ślubowanie Pierwszoklasistów. Miano Ucznia Szkoły Polskiej w Ostii nadała naszym pierwszakom pani Konsul Agata Ibek- Wojtasik oraz pani Kierownik SPK w Ostii Marta Czajczyńska.

Przy owacjach na stojąco na scenę wniesiony został biało-czerwony tort dla Niepodległej.

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego