Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

DUMNI POLSKĄ - UROCZYSTOŚĆ OBCHODÓW 100- LECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI W MOSKWIE

DUMNI POLSKĄ - UROCZYSTOŚĆ OBCHODÓW 100- LECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI W MOSKWIE

Listopad 2018 r. to wyjątkowy czas, obfitujący w kraju, jak i poza granicami w uroczystości i wydarzenia kulturowo –artystyczne. Okazja ku temu jest niezwykła,
gdyż świętujemy 100 lat Niepodległości Polski. Na tę okoliczność Szkoła Polska w Moskwie zorganizowała akademię w - sali recepcyjnej Ambasady RP w Moskwie.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego pani Barbara Waliczko powitała rodziców, grono pedagogiczne i gości honorowych, którzy przybyli na tę szczególną uroczystość.
Pani Kierownik serdecznie powitała: Ambasadora RP w Moskwie Pana Włodzimierza Marciniaka z Małżonka, Konsula Generalnego w Moskwie pana Marcina Nosala, Attachat Obrony płk Arkadiusza Kobielaka, pracowników dyplomatycznych Nuncjatury Apostolskiej w Moskwie, pracowników dyplomatycznych Ambasady RP w Moskwie, proboszcza Katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Moskwie ks. Włodzimierza Kabaka oraz przedstawicieli Misji Katolickiej w Moskwie, Polonię Moskiewską, w tym chór polonijny „Baśki”, przedstawicieli polskich mediów akredytowanych w Moskwie (TVP, Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa)
Z dumą my podkreślamy, a media odnotowały, że rodzice uczniów SPK w Moskwie, członkowie Rady Rodziców, aktywnie uczestniczyli w naszej akademii.
Deklamowali wiersz Marcina Wolskiego „Niepodległość” (transmisja Polskiego Radia).
Wyświetlona prezentacja była podsumowaniem wyjątkowo udanej kilkumiesięcznej współpracy uczniów, nauczycieli, rodziców i Polonii moskiewskiej Dla Niepodległej.
Na lekcjach uczniowie naszej szkoły poznawali losy i sylwetki żyjących w czasach zaborów „ojców niepodległości”, brali udział w licznych projektach:
• II Festiwal Polskiej Piosenki w Moskwie ( https://photos.app.goo.gl/cI6QCdXlxOCgcf2I3)
• BohaterON
• Narodowe czytanie „Przedwiośnia”
• Zapal znicz na polskiej mogile
• Życzenia dla Niepodległej
• Niepodległe Nutki
• Rekord dla Niepodległej
#likePolska
• Konkurs fotograficzny Biało-Czerwona
• Konkurs plastyczny Dla Niepodległej
Przedsięwzięcia naszej szkoły miały na celu kształtowanie patriotycznej postawy młodego pokolenia oraz popularyzacja języka polskiego, krzewienie kultury i kultywowanie tradycji polskich w środowisku lokalnym. Pani Barbara Waliczko koordynowała pracami między uczniami, rodzicami a chórem polonijnym „Baśki”. Pani Kierownik nawiązała też współpracę z Ambasadą RP w Moskwie, Instytutem Pamięci Narodowej w Warszawie oraz polskimi mediami akredytowanymi w Rosji (folder Media). Dzięki temu o pracy dla Niepodległej całej społeczności SPK w Moskwie dowiedzieli się dziadkowie, rodziny naszych uczniów w Polsce i na Świecie.

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego