Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

100-lecie Święta Niepodległości w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym im. Mikołaja Kopernika przy Konsulacie Generalnym RP w Montrealu

W sobotę 10 listopada społeczność naszej szkoły zebrała się w sali recepcyjnej Konsulatu Generalnego na świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Ojczyznę.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego oraz przywitaniem gości honorowych: Pana Konsula Generalnego Dariusza  Wiśniewskiego, Pana Konsula Michała Faleńczyka, wybitnej działaczki polonijnej Pani Teresy Romer, znakomitej polskiej aktorki zamieszkałej w Montrealu Pani Liliany Komorowskiej, znanego polonijnego dziennikarza Pana Michała Stefańskiego oraz duchowego przewodnika naszej szkoły o. Dariusza Szurko, franciszkanina.

Następnie zabrał głos Pan Konsul Dariusz Wiśniewski, z wykształcenia historyk, który w bardzo przystępny  sposób przybliżył uczniom ideę niepodległości, posługując się metaforą domu. 

W pierwszej części występów artystycznych miały miejsce trzy recytacje: "Kto ty jesteś? "Władysława Bełzy, wzruszający dialog w wykonaniu rodzeństwa Weroniki i Maksia Musiałów ze Szkoły Podstawowej, fragment "Kwiatów polskich" Juliana Tuwima, również w konwencji, tym razem refleksyjnej, rozmowy, przygotowany przez dwoje licealistów, Emilię Iwoczkiną i Patryka Luderę, i wreszcie chwytająca za serce "Moja piosnka" Cypriana Norwida w doskonałej interpretacji  aktorskiej Liliany Komorowskiej.

Ojciec Darek przed wspólnym odmówieniem "Ojcze nasz" przytoczył słowa "Modlitwy  za ojczyznę" ks. Piotra Skargi. Zaraz potem nastąpiła projekcja filmowa: dla klas młodszych seria filmów animowanych, dla starszych uczniów - film pt. Razem dla Niepodległej. Po seansie prowadzący uroczystość kierownik SPK Pan Stanisław Chylewski zadał zaproszonym gościom pytanie: "Czym dla Państwa jest Polska?". - "Ojczyzną, tradycją, rodziną, kulturą, muzyką, sztuką, językiem i... zobowiązaniem" - usłyszeliśmy w odpowiedzi.

Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród laureatom konkursów szkolnych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości (konkursu plastycznego "Najpiękniejszy orzeł" i konkursu z wiedzy o Polsce). Następnie odbył  się  minikoncert muzyki Chopina - uczniowie z klasy rezydującej w Kanadzie świetnej polskiej pianistki Justyny Gabzdyl zaprezentowali się w popisowo wykonanym mazurku i walcu. 

Kontynuacją muzycznych wrażeń było wspólne śpiewanie pieśni legionowych: "My, pierwsza brygada", "Hej, hej ułani", "Maszerują chłopcy, maszerują" przy akompaniamencie znanego w Montrealu gitarzysty Jerzego Petera , a potem krótki występ dziecięcego zespołu folklorystycznego w polce, kujawiaku i trojaku. (Przy melodii "Zasiali górale" publiczność na sali spontanicznie włączyła  się  ze śpiewem).

W tym muzyczno-patriotycznym nastroju zakończyła  się  część artystyczna programu i uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni do holu na caterning. Po posiłku odbył  się  happening żywa flaga na schodach do parku Mont Royal, a następnie wszyscy przeszli do katedry Marie-Reine-du-Monde na uroczystą mszę za Ojczyznę, gdzie Emilia i Patryk z powodzeniem powtórzyli swoją recytację wiersza Tuwima.

Dzień Niepodległości w SPK był wielkim sukcesem naszej szkoły. Bogaty, różnorodny program przeprowadzony sprawnie (impreza w konsulacie trwała niecałe trzy godziny włącznie z cateringiem) w przyjacielskiej, swobodnej atmosferze, nie pozwolił nikomu się nudzić. Uczniowie mieli wiele zabawy, a jednocześnie okazję do refleksji i pogłębienia uczuć patriotycznych.

Jolanta Baczyńska

polonistka w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym

im. Mikołaja Kopernika przy Konsulacie Generalnym RP

w Montrealu

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego