Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Rekord dla Niepodległej w Szkole Europejskiej w Luksemburgu.

W piątek 9 listopada 2018 cała społeczność szkoły średniej Szkoły Europejskiej w Luksemburgu zebrała się w jednym miejscu, aby wspólnie przeżyć podniosły moment odśpiewania hymnu państwowego. Z jednej strony była to odpowiedź na zachętę płynącą z Ministerstwa Edukacji Narodowej – czyli uczestnictwa w akcji „Rekord dla Niepodległej, a z drugiej znakomita okazja do chwili refleksji związanej z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zanim jednak zabrzmiały dźwięki i słowa „Mazurka Dąbrowskiego” uczniowie klasy 6 przygotowali interesujące prezentacje okolicznościowe.

Pierwsza dotyczyła historycznych uwarunkowań odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Druga prezentacja była poświęcona historii powstania i drogi, jaką „Mazurek Dąbrowskiego” przeszedł od pieśni legionowej do hymnu państwowego.

Krótko po godzinie 11 wszyscy uczniowie, przy akompaniamencie (na żywo) instrumentu klawiszowego, odśpiewali 4 zwrotki hymnu. Można było zauważyć na twarzach naszych uczniów skupienie i świadomość zjednoczenia w tej niezwykłej chwili. Wielu z nich postarało się też o zewnętrzny, biało-czerwony, akcent swojego stroju.

Poczęstunek polskimi słodyczami zakończył to krótkie, ale bardzo podniosłe spotkanie. 

Całość opisanych wyżej działań koordynowali nauczyciele sekcji polskiej w szkole średniej Szkoły Europejskiej w Luksemburgu: Karina Balska, Iwona Hölttä, Przemysław Kamiński, Monika Machula, Iwona Skałecka i Mieczysław Sobucki.

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego