Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Świętujemy na calym swiecie. SPK w Tunisie w ramach projektu Niepodlegla zorganizowal Piknik Patriotyczny. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

W niedziele 4 listopada Szkolny Punkt Konsultacyjny w Tunisie z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości  zorganizował imprezę Piknik Patriotyczny „Kocham Cię Polsko”.  Na  spotkania  przybyli uczniowie wraz z rodzicami oraz przyjaciele szkoły , swoja obecnością  zaszczyli nas Pan Konsul Łukasz Dorn oraz Pan Konsul Honorowy  Fredj Aziz. Wielka niespodzianka okazała się wizyta samego Marszalka Piłsudskiego, którego role świetnie odegrał Józek.  Dzięki uprzejmości Konsulatu Honorowego RP w Sousse, na  Marszalka czekała jego „ Kasztanka”.  
Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji filmu „Przystanek Niepodległość”, który przybliżył nam wydarzenia sprzed 100 lat.
 Dla uczestników  przygotowano  konkursy i kąciki tematyczne: dla dzieci kącik poezji Wierszykolandia, dla starszych Antologia niepodległościowa; kącik  robienia kotylionów, kącik kolorowanek patriotycznych , kącik zdobienia kartek pocztowych .Największym powodzeniem cieszył się jednak „Malowniczy zakątek” czyli warsztaty malarskie z tematem przewodnim „Piękna nasza, Polska cala”. Zarówno dzieci jak i rodzice z przejęciem tworzyli swoje dzieła,  snując przy okazji wspomnienia i opowieści o ukochanej ojczyźnie.
Dzięki zaangażowaniu Pan z Domu Polskiego w Tunezji na stolach pojawiły się przysmaki kuchni polskiej. Na miejscu serwowano placki ziemniaczane prosto z patelni oraz bigos.
Punktem kulminacyjnym spotkania był wspaniały  biało-czerwony tort z okazji  35-lecia istnienia SPk w Tunisie. To dla nas ważna rocznica wiec ucieszył nas fakt, ze mogliśmy gościć kilku absolwentów naszej szkoły, którzy powspominali stare, dobre czasy, kolegów i nauczycieli. Podkreślali przy okazji potrzebę edukacji w języku ojczystym, poznawanie kultury i historii Polski, co stało się niezwykle pomocne przy poszukiwaniu ścieżek życiowych i planowaniu przyszłosci.

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego