Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Jubileusz 25-lecia Towarzystwa Kultury Polskiej w Równem. Dni Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie

„Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy…” – słowa polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej kolejny raz stały się faktem. Prawdą jest, że tylko raz można świętować srebrne gody w tak niecodzienny sposób – różnorodnie, wzruszająco, ale też wesoło, z nadzieją na przyszłość.

Jubileusz 25-lecia działalności Towarzystwa Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie im. Władysława Stanisława Reymonta w Równem zbiegł się ze 100-leciem odzyskania niepodległości Polski. Z tego powodu również Dni Kultury Polskiej zostały w całości poświęcone setnej rocznicy odzyskania niepodległości Ojczyzny. W czwartkowe popołudnie i wieczór 27 września do Równego na Ukrainie przybywali goście z różnych stron Polski, żeby wziąć udział w uroczystościach. Delegacja z Piotrkowa Trybunalskiego zwiedziła miasto, złożyła wizytę w siedzibie Towarzystwa Kultury Polskiej, króciutko uczestniczyła w zajęciach języka polskiego.

Już w następnym dniu od rana czekały na uczestników niezwykłe atrakcje. Oto wycieczka historyczna i krajoznawcza do Ostroga – miasta, w którym mieszkają i wspólnie działają potomkowie różnych wyznań, kultur i narodów. A ileż tam polskich znaków utrwalonych w nazwiskach, nazwach, budowlach, miejscach pamięci i na uczelni… Spotkanie z Rektorem Akademii profesorem Pasiecznikiem na długo pozostanie w pamięci każdego z uczestników wycieczki. Dziękujemy za serdeczne, przyjazne przyjęcie i cenne wiadomości na różnorodne tematy. Jesteśmy również wdzięczni pani przewodnik, która odkrywała przed nami miejsca i tajemnice kultur sprzed milionów lat i na tych samych miejscach po wiekach zostało wzniesione miasto. Z żalem opuszczaliśmy Ostróg, ale nasz przewodnik pan Wacław podtrzymywał nas na duchu, snując niestrudzenie historyczne opowieści o polskich rodach, wydarzeniach, budowlach obronnych i sakralnych, związanych z miastem i okolicą. Wieczorem w Teatrze Narodowym w Równem czekała wielka gala na zaproszonych gości i na wszystkich zainteresowanych rozwojem Polskiej Kultury na Rówieńszcyźnie.

            Pan prezes Władysław Bagiński uroczyście powitał licznie przybyłych gości: księdza proboszcza, wicekonsula Konsulatu RP w Łucku, przedstawicieli zaprzyjaźnionych miast z Polski, z Olsztyna, Piotrkowa Trybunalskiego, Grupę Rekonstrukcyjną Ułanów z Chrzanowa i wszystkich, którzy przybyli na uroczystość.

Zabrzmiały hymny obu narodów Polski i Ukrainy. Rozpoczął się świąteczny wieczór. Młodzi konferansjerzy – Daniel i Marta – w pięknym stylu po polsku i ukraińsku przypomnieli najważniejsze fakty z historii. Wyeksponowali to, że Polska zawsze istniała w sercach i umysłach Polaków, niezależnie, gdzie przebywali i mieszkali, pokonywali trudności, walczyli i nigdy nie spoczęli na laurach. Goście przemawiali, zabierali głos, a w każdym słowie brzmiała nuta powagi, dumy i radości.

To dla Ciebie, Polsko-Ojczyzno, która powstałaś z popiołów jak Feniks – dla Ciebie ta piękna mowa, uroczysty śpiew. Dla Ciebie, Ziemio przodków naszych przesiąknięta krwią – Dni Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie już 25 rok i 100 lat niepodległości.

            Prezes Towarzystwa pan Władysław Bagiński z wdzięcznością i wzruszeniem przyjmował życzenia i każde słowo będące wyrazem sympatii i przyjaźni, gotowości do współpracy polsko-ukraińskiej oraz wymiany doświadczeń w wielu dziedzinach. Nie zabrakło podarunków, pamiątkowych wpisów do albumów i świeżych polskich kwiatów. Serdeczne życzenia dalszej działalności równie owocnej i pięknej wypełniały scenę teatru, a z widowni płynęły zasłużone brawa.

            Druga część wieczoru to już rozrywka na wysokim poziomie. Utwory muzyczne polskie, ukraińskie, europejskie, światowe działały na niemal wszystkie zmysły słuchaczy. Oryginalna choreografia do dzieła Edwarda Grega „W grocie króla gór” wywołała podziw i zachwyt. Kwartet smyczkowy wykonał wiązankę polskich utworów. Niektórzy bardzo wrażliwi muzycznie słuchacze przekonywali, że było 25 fragmentów kompozycji muzycznych. Oczywiście był też chóralny śpiew zespołu „Wesoły wieczór”. Usłyszeliśmy „Głęboką studzienkę”, „Ułani, ułani…”, „My Polacy jedna rodzina”. Zespół „Faustyna” wzruszył całą widownię śpiewem pieśni „Orzeł Biały”, ale także rozweselił lżejszym repertuarem np.: „Bije mama”. Następnie przyszła kolej na tańce towarzyskie, nowoczesne w pięknym wykonaniu. Taniec „Wiosenka” zaskoczył, bo tu jesień, pora deszczowa, wietrzna, a „Rusałki” w zwiewnych króciutkich sukieneczkach z mgiełką na ramionach, boso pląsały unosząc się nad ziemią. Ale to nie była pomyłka, wszystko w odpowiedniej porze. To nowe czasy, wiosna w umysłach! Pierwsze dni życia w wolnej, niepodległej Ojczyźnie, chociaż skromnej, biednej, prawie nagiej, ale zwycięskiej. I tak na stulecie Ojczyzny i dwudziestopięciolecie Towarzystwa Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie konferansjerzy zapowiadali kolejne występy wszystko na chwałę zwycięzców i wzór dla przyszłych pokoleń. Mocny akcent na zakończenie wieczoru w wykonaniu zespołu rokowego Chi Cha podobał się ogólnie, ale najbardziej młodszej części publiczności. Powiało nowoczesnością – to dobry znak. Nie stójmy w miejscu, celebrujmy pamięć przeszłości, ale sięgajmy po nowe. „Trzeba z żywymi naprzód iść, po życie sięgać nowe…”.

Drugi dzień przyniósł nowe przeżycia. Spotkanie integracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym w Aleksandryi umożliwiło nawiązanie nowych znajomości. Oprócz śpiewów i pląsów były opowieści o dawnych czasach. Nie zabrakło polskich potraw: pyszny gorący rosołek, staropolski bigos znakomicie doprawiony i kiełbaski z Polski wszystkim smakowały.

Trzeci dzień to czas pożegnań. Niektórzy wstali już przed wschodem słońca, żeby wyszykować się do dalekiej podróży. Uroczysta msza święta w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła odprawiona przez proboszcza napełniła wszystkich duchem nadziei. Jeszcze podziękowania i błogosławieństwo na drogę. Delegacja z Piotrkowa Trybunalskiego udała się na cmentarz, gdzie w ciszy i skupieniu został złożony wieniec i kwiaty na grobie poległych żołnierzy z 1920 roku. Jakże to wszystko scaliło się w jedność – pamięć, historia i współczesność, święto i zwykły dzień. Wielki szacunek i podziękowania dla organizatorów oraz wykonawców programu. Wyjątkowe podziękowania dla pana prezesa Towarzystwa Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie za ogromne poświęcenie się, zaangażowanie i troskę o każdy szczegół.

Elżbieta Piotrowska, nauczycielka skierowana przez ORPEG do pracy dydaktycznej w Równem na Ukrainie

43425700 2129600663774334 1036713957458444288 o

43443981 2129608130440254 4470625423977349120 n

43509338 2129603393774061 3483537468572041216 n

43579708 2129596263774774 4560258281888546816 o

43610577 2129599160441151 5405360365154336768 o

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego