Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Wizyta Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego w Styrczy

Dnia 6 października 2018 roku dzieci ze Styrczy i Głodzian witały pana Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego wraz z małżonką panią Elizą Karczewską oraz osobami towarzyszącymi. Były piękne tańce w strojach ludowych, śpiewy oraz recytacja poezji Norwida i innych poetów. Zespól taneczny „Styrczańskie dzwoneczki” zatańczył poloneza Ogińskiego, a mała siedmioletnia Dilarka zaśpiewała, czym zachwyciła wszystkich zebranych.

Uczennica Ania Pastuchowa z wielką elegancją zaprosiła gości do Domu Polskiego, recytując fraszkę Kochanowskiego „Na lipę”. Przed domem w ogrodzie witaliśmy przybyłych chlebem i solą.

Program artystyczny przypominał, że zbliża się 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego patriotyczny charakter skłaniał do wspomnień o tych,którzy z końcem wieku XIX przybyli do Styrczy, a gościnna ziemia mołdawska udzieliła im schronienia. Nie zapomnieli jednak nigdy, że są Polakami. Uczyli swe dzieci ojczystej mowy, modlitw w języku polskim, pielęgnowali polską tradycję. Współcześni Polacy zamieszkujący Styrczę nie zapominają o swych korzeniach, starają się poznać polską historię, polskie zwyczaje, uczą się polskich pieśni. Z ogromnym przejęciem dzieci zaśpiewały „Modlitwę obozową” oraz „Polskie kwiaty”.

Na zakończenie uroczystości pan marszałek dokonał wpisu do Honorowej Księgi Gości Domu Polskiego w Styrczy.

I wreszcie najpiękniejszy moment: dzieci otrzymały ocenę 10+ za pracę, wytrwałość, znajomość języka polskiego, co zostało uwiecznione na tablicy szkolnej i na wspólnym zdjęciu. Były również prezenty. Największą radość sprawiły im szkolne linijki z malutkimi kalkulatorami.

Eleonora Pawlak, nauczycielka skierowana do Mołdawii przez ORPEG

P1190514

P1190542

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego