Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Nadanie imienia Polskiej Szkole Społecznej w Grodnie

W życiu każdego człowieka są chwile niezwykłe, które zapadają na stałe w jego świadomości. Takim doniosłym wydarzeniem dla młodzieży, rodziców, dyrekcji i grona pedagogicznego Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie było poświęcenie Sztandaru i nadanie szkole imienia Króla Stefana Batorego.

W czwartek, 27 września br., o godzinie 17.00 odbyła się uroczystość nadania imienia tego znamienitego władcy Polskiej Szkole Społecznej przy ZPB w Grodnie oraz poświęcenia Sztandaru Szkoły.

W uroczystościach udział wzięli honorowi goście, m.in.: ambasador RP na Białorusi Artur Michalski, konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek z małżonką i współpracownikami, prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, a także Magdalena Okaj, dyrektor programowy Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, która ufundowała Polskiej Szkole Społecznej przy ZPB im. Króla Stefana Batorego sztandar z wizerunkiem patrona szkoły. Jednym z najważniejszych, a na pewno niezwykle wzruszającym, epizodem uroczystości stało się przybycie na nie ucznia przedwojennej „Batorówki”, 90-letniego grodnianina Jerzego Kiszkowskiego.

Główny przesłaniem zaprezentowanego na początku przez dzieci i młodzież montażu słowno-muzycznego było przybliżenie i przypomnienie postaci Króla Stefana Batorego w 458 rocznicę jego urodzin oraz ukazanie patriotyzmu, jako nakazu miłowania Ojczyzny, języka i historii przez pryzmat symboli narodowych i oddawanie im należnego szacunku.

Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Anżelika Orechwo, która przedstawiła historię szkoły i uzasadniła wybór Króla Stefana Batorego na patrona szkoły. Zaprezentowała także wszystkim Sztandar jako znak wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej szkoły. Po prezentacji odbyło się jego poświęcenie. Potem uczniowie uroczyście złożyli pierwsze w historii szkoły ślubowanie na Sztandar. Przyrzekali, że będą starali się godnie prezentować szkołę i nigdy nie splamią honoru Ojczyzny.

            Zaproszeni goście w swoich przemówieniach składali na ręce pani Dyrektor Anżeliki Orechwo i pani Prezes Andżeliki Borys gratulacje, którym towarzyszyło wzruszenie, radość i poczucie satysfakcji z tego wspaniałego wydarzenia. Dzieci i młodzież otrzymały prezenty, czyli przybory szkolne i pomoce dydaktyczne.

Po uroczystości wszyscy goście, rodzice i uczniowie udali się na mszę świętą w intencji błogosławieństwa pracy szkoły do Bazyliki pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego.

27 września, będący dniem urodzin patrona szkoły Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie i dniem nadania szkole jego imienia, będzie obchodzony jako Święto szkoły.

Anna Mieniuk, nauczycielka skierowana do pracy dydaktycznej przez ORPEG

IMG 4642

IMG 4713

IMG 4728

IMG 4773

IMG 4829

IMG 4884

IMG 5047

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego