Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Minimaraton czytania na głos w Wandzie (Argentyna)

„...cóż za rzecz przedziwna

Czytanie!”

                     (Cyprian Kamil Norwid)

                    

Nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać do czytania, bo wszyscy wiemy, że pobudza ono naszą wyobraźnię, rozszerza horyzonty myślowe, wzbogaca zasób słownictwa, dzięki czemu możemy błysnąć rozległą wiedzą, etc. A więc i wszelkie pomysły na propagowanie czytelnictwa są jak najbardziej wskazane i niezwykle pożyteczne.

Doskonałą okazją do sprawdzenia techniki czytania i stopnia rozumienia tekstu stał się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który przypada 29 września. Jest to święto, propagujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Ale przecież nie tylko.

Dzień wcześniej, w Szkole Języka i Kultury Polskiej w Wandzie, odbyło się spotkanie dorosłych czytelników i miłośników literatury (członków Stowarzyszenia Argentyńsko-Polskiego „Wanda”), aby uczcić ten dzień. Uczestnicy spotkania zapoznali się z krótkimi formami literackimi. Szczególnie przypadły do gustu „Kamizelka” i „Z legend dawnego Egiptu”, nowele klasyka gatunku Bolesława Prusa, niezwykle wzruszające (bo opowiadające o egzystencji człowieka i jej elementach składowych, czyli miłości, cierpieniu i nieuchronności śmierci). Lektorom spodobały się także znane i lubiane przez polskich czytelników legendy: „Pan Twardowski” i „Toruńskie pierniki” autorstwa Elżbiety Safarzyńskiej.

W finale minimaratonu czytelniczego wszyscy stwierdzili zgodnie, że warto byłoby spotykać się częściej, aby rozwijać swoje zainteresowania czytelnicze.

Goście wyszli zadowoleni ze spotkania, które zorganizowała nauczycielka języka polskiego, zatrudniona w Szkole Języka i Kultury Polskiej w Wandzie, skierowana do pracy przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, pisząca te słowa – Krystyna Archutowska.

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego