Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Wizyta Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej w SPK w Budapeszcie

Dnia 29 września 2018 roku w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Budapeszcie gościła Minister Edukacji Narodowej pani Anna Zalewska wraz z panem Sebastianem Kęciekiem, dyrektorem Departamentu Współpracy Międzynarodowej MEN, i rzecznikiem prasowym MEN, panią Anną Ostrowską.

Delegacja ministerialna została przywitana przez kierownika szkoły i przedstawicieli Samorządu Szkolnego, a w sposób szczególny przez młodszych uczniów naszej szkoły – członków polonijnego Zespołu Tańca Ludowego „Polonez”, którzy zaprezentowali kilka polskich pieśni ludowych. Po bardzo wzruszającym występie goście w ramach krótkiego spaceru po szkole obejrzeli wystawę zdjęć przygotowaną z okazji 45-lecia powstania naszej placówki. Następnie pani minister wzięła udział w lekcji języka polskiego. Zajęcia przebiegły w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze przy pełnej aktywności uczniów i wielkim zaangażowaniu naszego wyjątkowego gościa.

Równie udane okazało się także spotkanie pani minister z członkami Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i przedstawicielami ambasady, w tym panem Ambasadorem RP prof. Jerzym Snopkiem i opiekunem szkoły z ramienia ambasady, konsulem RP panem Marcinem Sokołowskim. Podczas spotkania zaprezentowano najważniejsze obszary działań naszej szkoły, wspominając o sukcesach, ale także i problemach, z którymi boryka się SPK w Budapeszcie. W trakcie rozmowy ze strony przedstawicieli MEN nie tylko pojawiły się słowa podziękowań za dotychczasowe działania naszej placówki, a także bardzo trafne propozycje rozwiązań zaistniałych trudności. Pozostaje mieć nadzieję, że uda się je wprowadzić w życie.

W czasie spotkania ku radości wszystkich zebranych pani minister poinformowała o wprowadzonej do projektu ustawy prawo oświatowe zmianie nazwy Szkolnych Punktów Konsultacyjnych na „Polskie Szkoły”, która obowiązywać ma od 1 września 2019 roku. Przyjęto informację z wielkim aplauzem, oznacza to bowiem, że po wielu latach starań uda się w końcu przywrócić rangę naszych placówek w kształceniu polskich dzieci za granicą.

Na zakończenie tej miłej wizyty udało się także wpleść bardzo słodki akcent. Pani minister, inaugurując nasze obchody 45-lecia szkoły, ukroiła pierwszy kawałek jubileuszowego tortu, życząc naszej szkole kolejnych, równie udanych lat pracy.

Beata Mondovics, kierownik Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Budapeszcie

WIZYTA4

WIZYTA6

WIZYTA 1

WIZYTA 4

WIZYTA 7

WIZYTA 8

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego