Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

„Poezja, która ocala” – II Obwodowy Konkurs Poezji Patriotycznej w Białej Cerkwi

Za oknem coraz częściej pada deszcz i jest chłodna jesienna szaruga. Przyroda przybrała różne odcienie żółci, złota, czerwieni i brązu. W sercach uczestników II Obwodowego Konkursu Poezji Patriotycznej pt. „Poezja, która ocala”, jaki odbył się w sobotę 29 września w Białej Cerkwi z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zapanowały jednak barwy biało-czerwone. Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. Zygmunta Krasińskiego w Białej Cerkwi. Uczestnicy przyjechali z Irpienia i Kijowa. Nie zabrakło też reprezentantów ze środowisk polonijnych w Białej Cerkwi.

            Na samym początku prezes Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Zygmunta Krasińskiego, pani Helena Chomenko, serdecznie przywitała wszystkich uczestników konkursu, ich opiekunów i jury, w którym zasiadły: Anna Matysiak, nauczycielka skierowana za granicę przez ORPEG, Natalia Sarancewa, aktorka teatru im. Panasa Saksagańskiego, i Ludmiła Wojdewycz, nauczycielka z Gimnazjum nr 2. W krótkim przemówieniu pani prezes zaznaczyła, że w tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i wszystkie utwory przygotowane przez uczestników konkursu pochodzą z Antologii Niepodległości, zalecanej do czytania przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Nauczycielka skierowana przez ORPEG do Białej Cerkwi w kilku słowach opisała wydarzenia sprzed stu lat oraz znaczenie Narodowego Święta Niepodległości w Polsce.

            Uczestnicy konkursu byli podzieleni na trzy kategorie wiekowe. W najmłodszej pierwsze miejsce zajęła Daria Kobylińska ze Stowarzyszenia Kultury Polskiej, która recytowała wiersz pt. „Ojczyzna” Marii Sulimy, zapewniając, że powróci do ojczyzny:

„szmerem wody źródlanej,

Tą piosenką, co nucą serca gdzieś zakochanych

(…) szronem biało-srebrzystym,

Kryształową narzutą czy powietrzem czystym,

(…) wonią łąki kwitnącej,

Tą jutrzenka, co rzuca pierwszy promień gorący.

(…) wtórem liści alei (…)

Tylko czas niech nie skraca mej gasnącej nadziei”.

Drugie miejsce zdobyła Władysława Poliszczuk z Asocjacji Młodzi i Kreatywni w Kijowie. Uczennica recytowała wiersz „Cała Polska” Marii Witewskiej, a trzecie Rusłan Skowroński z SKP im. Zygmunta Krasińskiego z Białej Cerkwi za wiersz „Ballada o Janku Wiśniewskim” Krzysztofa Dowgiałło.

            Zwyciężczyni średniej kategorii wiekowej, Katarzyna Beczko ze Szkoły Ogólnokształcącej nr 1 w Białej Cerkwi, recytując wiersz „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej, zapewniała wszystkich jak należy kochać ojczyznę:

„Ziemio ojczysta, ziemio jasna,

nie będę powalonym drzewem.

Codziennie mocniej w ciebie wrastam

radością, smutkiem, dumą, gniewem.

Nie będę jak zerwana nić.

Odrzucam pustobrzmiące słowa.

Można nie kochać cię – i żyć,

ale nie można owocować”.

Drugie miejsce przypadło Margaricie Koszelewej z SKP im. Z. Krasińskiego za recytację wiersza „Polska” Antoniego Słonimskiego. Trzecie zajęła Irena Liszczyńska ze Stowarzyszenia Polaków Białocerkiewszczyzny w Białej Cerkwi, która wierszem „Moja wierna mowo” Czesława Miłosza opowiedziała wspomnienia emigracyjnego poety w chwilach smutku i zagubienia stawiającego sobie „miseczki z kolorami” i malującego obrazy ojczyzny, jakie utkwiły mu w pamięci, mimo długiego już pobytu na innym kontynencie.

            W kategorii dorosłych Walentyna Dunajec z SKP im. Z. Krasińskiego w wierszu „Przesłanie Pana Cogito” Zbigniewa Herberta przedstawiła kodeks etyki i dała poradę, jak walczyć o godność człowieka, który powinien być odważny, nie poddawać się strachowi, musi wierzyć w słuszność swoich ideałów i walczyć o dobro:

„(…)idź bo tylko tak będziesz przyjęty do grona zimnych czaszek
do grona twoich przodków: Gilgamesza Hektora Rolanda
obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów

Bądź wierny Idź”.

Drugie miejsce zajął Nikita Gałka z Asocjacji Młodzi i Kreatywni w Kijowie za recytację wiersza „Ocalony” Tadeusza Różewicza, a trzecie Olga Karaczanowa z KNKSP Zgoda, recytująca wiersz „Gdzie moja Ojczyzna?” Zygmunta Lewickiego.

            Po części konkursowej uczestnicy obejrzeli film pt. „Historia dla Ciebie”, a następnie wręczono wszystkim dyplomy uczestnictwa i nagrody rzeczowe za zdobycie pierwszych trzech miejsc. Zdobywcy pierwszych miejsc jeszcze raz wyrecytowali przygotowane utwory. Poziom recytacji wierszy był bardzo wysoki i dlatego jury miało bardzo trudny wybór. Uczestnicy wykazali się dużym talentem artystycznym i recytatorskim, a każdemu utworowi dodawali dużo patosu.

            Po konkursie przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Z. Krasińskiego w Białej Cerkwi pojechali do miejscowości Stawiszcze, na zaproszenie pracującego tam księdza z Polski o. Marka Rudzia. Tu odbyła się konferencja naukowa poświęcona Antoniemu Andrzejowskiemu z udziałem konsula pana Bartosza Jabłońskiego. Po wykładach profesorów na temat życia tego polskiego przyrodnika, botanika, geologa i pisarza odbył się krótki koncert z udziałem przedstawicielek SKP im. Z. Krasińskiego, które przedstawiły wiersze Marii Konopnickiej. Lera Wijnicka wyrecytowała wiersz „Wianki”, a Olga Bogucka „Na obczyźnie”. Ksiądz proboszcz pokazał wszystkim fragment krzyża wykonanego z najcenniejszego materiału szlachetnego białego karrajskiego marmuru prawdopodobnie sprowadzonego przez hrabiego Branickiego (gospodarza Stawiszcz) aż z Włoch – być może fragmentu krzyża z grobowca Antoniego Andrzejowskiego. Po koncercie wszyscy udali się na miejscowy cmentarz, gdzie oddano hołd temu skromnemu znanemu Polakowi i odmówiono modlitwę za jego duszę.

Anna Matysiak, nauczycielka skierowana za granicę przez ORPEG. Ukraina, Biała Cerkiew

42980356 1944325148995787 2885100936278048768 o1

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego