Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Występy w Czkałowie

Pod koniec września gościliśmy w Domu Kultury Polskiej harcerski zespół Dzieci Płocka. Jego występ zachwycił i wzruszył widzów. Zachwycił, bo naprawdę był porywający i w najwyższym stopniu profesjonalny. Takiej kondensacji muzyki, barw, ruchu, energii, ekspresji, niemal akrobatycznych popisów i radości Czkałowo z pewnością dawno nie oglądało. Ziściło się marzenie o syntezie sztuk, przywołujące „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, bo choć melodie były inne, idea ta sama.

Zespół istnieje ponad 70 lat, tańczy w nim ok. 600 młodych ludzi, do nas przyjechała szesnaścioro członków grupy wraz z opiekunami. Tancerze z krwi i kości zaprosili do wspólnego występu nasz zespół istniejący zaledwie jeden rok. Dzieci były bardzo stremowane, ale się nie dały i odtańczyły krakowiaka. A moment prawdziwego wzruszenia przeżyliśmy wszyscy, kiedy pani Halina zaśpiewała razem z solistką Dzieci Płocka „Polskie kwiaty”: „Śpiewa ci obcy wiatr, tułaczy los cię gna...”. To jest właśnie piosenka o ludziach stąd.

Ale nie tylko cieszyły nas doznania estetyczne. Wielką radość sprawiła wszystkim integracja „dzieci Płocka” z dziećmi Czkałowa: wspólne zabawy przy ognisku czy warsztaty z choreografem, podczas których bardziej doświadczeni tańczyli z naszymi mniej doświadczonymi. Dla obu stron – tutejszych Polaków i młodych Polaków z Płocka – te kontakty były wciągające i ważne.

Organizatorką całego pobytu, w tym wycieczek do Borowoje i Kokszetau, była nauczycielka miejscowej szkoły, Lena Grzybowska. Ja ze swej strony starałam się pokazać gościom tutejszy folklor i historię Czkałowa oraz pozostałych 12 toczek, m.in. przez zaproszenie do naszego muzeum, co przybliżyło gościom historię wysiedleń mających miejsce w 1936 roku.

Teresa Hantke, nauczycielka skierowana za granicę przez ORPEG. Kazachstan, Czkałowo

IMG 3265

IMG 3267

IMG 3247

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego