Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Urodziny Słowackiego w Krzemieńcu

Dnia 26 września 2018 roku o godz. 18.00 w szkole społecznej przy Towarzystwie Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu było bardzo głośno i gwarno. Nie bez powodu. Do szkoły zawitało sporo gości. Młodzież z Liceum Uniwersyteckiego w Chorzowie z panem Andrzejem Królem („ojcem” międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego szkoły im. Juliusza Słowackiego); członkowie Towarzystwa z Krzemieńca, uczniowie z naszej szkoły oraz grupa polskich wolontariuszy odnawiających nagrobki na krzemienieckim cmentarzu (członkowie Fundacji Dziedzictwa Kulturowego oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego w Warszawie). Okazja nie byle jaka – urodziny naszego narodowego wieszcza, które przypadają we wrześniu.

Tradycją zainicjowaną przez pana Andrzeja Króla jest, że we wrześniu młodzież z Polski odwiedza rodzinne miasto Słowackiego, by zwiedzić tutejsze muzeum, poświęcone poecie, znaleźć się w innych miejscach, które inspirowały go do tworzenia swoich poematów – na wzgórzach krzemienieckich, zobaczyć Ikwę przepływającą w okolicy, miejsca związane z dzieciństwem Słowackiego oraz miejsce życia dziadków i ukochanej matki, której grób znajduje się również w Krzemieńcu.

Urodziny obchodzone były bardzo uroczyście. Znalazło się coś dla ducha i dla ciała. Wszyscy z dużą przyjemnością i wzruszeniem zobaczyliśmy przedstawienie słowno-muzyczne w wykonaniu młodzieży z „Kawiarenki literackiej” funkcjonującej przy Uniwersyteckim Liceum w Chorzowie. Odśpiewano wieszczowi sto lat w kilku językach w tym po polsku i ukraińsku. Nie zabrakło pięknie odśpiewanego jednego z najbardziej znanych wierszy Słowackiego „Testament mój” oraz utworów innych polskich poetów Fredry, Mickiewicza. W przypadku Mickiewicza był to fragment dotyczący przepisu na bigos staropolski z „Pana Tadeusza”. Nie bez powodu, ponieważ po uczcie dla ducha zakończonej gromkimi brawami zaczęła się uczta dla ciała, podczas której wszyscy goście mogli raczyć się między innymi pysznym „mickiewiczowskim” bigosem – polecamy przepis w „Panu Tadeuszu”, księga IV. Ale bigos to nie wszystko, były jeszcze torty urodzinowe i inne pyszności, które pomogły przygotować niezawodne panie z Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu.

Jak urodziny to również upominki i prezenty Szkoła w Krzemieńcu otrzymała również prezenty – książki do naszej biblioteki oraz ksiązki dla uczniów tych większych i tych mniejszych. Maluchy dostały również sporo słodkości.

Och, cóż to były za urodziny. Dziękujemy inicjatorom i wszystkim gościom.

Bożena Pająk i Teresa Szefler, nauczycielki ze szkoły społecznej w Krzemieńcu, Smydze i Szepetynie kierowane do pracy dydaktycznej przez ORPEG

IMG 20180926 185100

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego