Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Czytanie „Pana Tadeusza” w SPK Mińsku

W sobotę 22 września delegacja uczniów Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Mińsku wzięła udział w czytaniu „Pana Tadeusza” – „Mickiewicz łączy”, które miało miejsce w siedzibie Domu Drużby w Mińsku. Impreza odbyła się pod patronatem Instytutu Polskiego w Mińsku i Białoruskiego Funduszu Kultury z okazji 220-ej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza, króra będzie obchodzona w grudniu bieżącego roku.

Zebranych przywitał dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku, pan Adamski, który w swoim przemówieniu podkreślił że „Pan Tadeusz” jest ważnym utworem nie tylko dla Polaków, ale również dla Białorusinów i Litwinów, i fakt ten powinien nas łączyć. Z przemową wystąpił również przewodniczący Białoruskiego Funduszu Kultury pan Tadeusz Strużecki, podkreślając znaczenie Mickiewicza dla białoruskiej, polskiej i litewskiej kultury i przypomniał o tłumaczeniach utworu Mickiewicza na język białoruski oraz w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że wspólne, uroczyste czytanie, którego idea przyszła na Białoruś z Polski, daje jeszcze jedną możliwość obcowania z językiem polskim i z polską kulturą.

Po części oficjalnej nastąpiło literacko-muzyczno-teatralny odczytanie „Pana Tadeusza”, odbywające się w trzech językach, przeplatane muzyką i scenami teatralnymi, w tym czytaniem utworu przez aktorów, wystąpieniami choreagraficznymi, teatrem cieni. Reżyserem części teatralnej był Andrzej Sauczanka, a wystąpił „Tutejszy teatr”. Projekt dotyczył wszystkich zmysłów, można nawet było skosztować słodkich jabłek i poczuć aromat zaparzanej kawy. W czytaniu, które zaczęło się od chórem przeczytanego przez wszystkich zebranych fragmentu Inwokacji, wzięli udział przedstawiciele mniejszości polskiej, dyplomaci, osoby uczące się języka polskiego i oczywiście uczniowie SPK w Mińsku. By zebrani poczuli jeszcze bardziej atmosferę „Pana Tadeusza”, zorganizowano wystawę tematyczną obrazów oraz odtworzono muzykę, przygotowano dekoracje (pachnące zioła, czajniczek do kawy z tamtej epoki) oraz stroje aktorów.

Dziękujemy Instytutowi Polskiemu w Mińsku za zorganizowanie ciekawej lekcji literatury.

Beata Aleksandrowicz, kierownik Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Mińsku

1

2

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego