Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

X Festiwal Derunów – Korosteń na Ukrainie

Na granicy Wołynia i Polesia władze miasta Korostenia na Ukrainie organizują niezwykłe wydarzenie. Niepowtarzalna atmosfera, niezwykli goście i wyjątkowy klimat towarzyszy festiwalowi placków ziemniaczanych zwanych tu derunami.

W tym roku po raz dziesiąty mer miasta tradycyjnie poprowadził osobiście warsztaty kulinarne, na których osobiście prezentował, w jaki sposób udaje się mu stworzyć niepowtarzalny smak regionalnej potrawy. Za jego przykładem poszli liczni goście – w tym deputowani do władz państwowych Ukrainy, którzy w formie doskonałej zabawy pokazywali swoje wersje „derunów”.

Zabawa trwała wiele godzin.

Stoiska z ziemniaczanymi plackami w różnej formie prezentowały tu dziesiątki osób z miasta i z okolicy. W tym roku tradycyjnie nie zabrakło też polskich akcentów stworzonych przez środowisko miejscowych Polaków. Ogromne zainteresowanie przybyłych na festiwal gości wywołały niespotykane na Ukrainie placki ziemniaczane z kabaczkami czy z cukinią. Na stoisku prezentowano polskie wersje „derunów”. Ekipa pod kierownictwem prezes pani Wandy Laskowskiej przez wiele godzin czuwała nad tym, aby każdy chętny mógł spróbować innych placków – tych w wersji polskiej. Dekoracja i wyposażenie stoiska w materiały informacyjne przygotowane zostały przez nauczyciela skierowanego do pracy z Polski na Ukrainę.

Do późnych godzin wieczornych dopytywano się o receptury smacznych polskich placków.

Marek Wróblewski, nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG. Żytomierz, Ukraina.

 

IMG 20180908 1021581

 

IMG 20180908 1357292

IMG 20180908 1531281

IMG 20180908 1542071

IMG 20180908 1542571

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego