Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Wspólna ławka. Warszawa – Ułan-Ude 2018

Narodowo-Kulturalna Autonomia Polaków w Ułan-Ude w dniach 6-12 września gościła przyjaciół z Polski – dzieci i opiekunów ze Szkoły Podstawowej nr 203 w Warszawie.

Grupę z Polski w hali przylotów przywitała pani Olga Gołowina – prezes NKA Polaków „Nadzieja” wraz z dziećmi, które w zeszłym roku były w Warszawie w ramach I edycji projektu. Towarzyszyli im także rodzice. Młodzież z Autonomii przygotowała plakaty, wręczała przybyłym bukiety kwiatów, śpiewając polskie pieśni.

Młodym podróżnikom, uczestnikom projektu edukacyjnego „Wspólna ławka – Śladami polskich zesłańców syberyjskich Warszawa – Ułan-Ude” towarzyszyli znamienici goście: zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych pani Iwona Kozłowska, przedstawicielki Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” – asystent Zarządu pani Małgorzata Aleksandrowicz oraz pani Natalia Worobiowa, starszy wizytator Mazowieckiego Kuratorium Oświaty pani Joanna Jałosińska, dyrektor Szkoły Podstawowej 203 w Warszawie pani Anna Oskroba, a także nauczycielka tejże placówki pani Karolina Złotkowska. Grupie, jako opiekun, towarzyszyła również pani Maria Iwanowa, honorowy prezes NKA Polaków „Nadzieja”, która wniosła znaczący wkład w realizację tego wydarzenia.

Ten ważny projekt swoim patronatem objął konsul generalny Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Irkucku pan Krzysztof Świderek.

Dzieci z Warszawy i Ułan-Ude, uczestniczące w II edycji projektu, miały okazję wspólnie uczestniczyć w zajęciach czy wyjazdach edukacyjnych. Tym najważniejszym była wizyta
w miejscowości Miszycha nad brzegiem Bajkału, gdzie znajduje się pamiątkowy krzyż poświęcony ofiarom polskiego powstania na Zabajkalu w 1866 roku. Tam delegacja złożyła wieniec, odbyły się podchody historyczne i piknik. Dzieci, w promieniach syberyjskiego słońca, mogły podziwiać też niesamowitą przyrodę i cudowne widoki.

Młodzież z Polski miała też okazję po mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa w Ułan-Ude przeżyć dzień w rodzinie buriackiej, aby poczuć klimat miejsca, w którym się znaleźli i jeszcze bardziej zintegrować się ze swoimi rówieśnikami.

Widząc twarze dzieci i opiekunów, można odnieść wrażenie, że wielkim przeżyciem była dla nich wizyta w Szkole Średniej nr 32 w Ułan-Ude. Tam dzieci uczestniczyły w lekcjach technologii, która łączyła elementy matematyki, fizyki i pracy-techniki, były też na lekcjach matematyki, informatyki i biologii. Opiekunowie mogli wymienić się doświadczeniami z zakresu procesu dydaktyczno-wychowawczego, a także dotyczącego organizacji pracy swoich placówek. Ponadto dzieci wzięły udział w warsztatach tanecznych i mogły obejrzeć koncert uczniów Szkoły Średniej nr 32.

W programie pobytu nie zabrakło też wycieczki do buddyjskiej świątyni i spaceru wokół dacanu, gdzie goście mogli doświadczyć orientalnego klimatu Ułan-Ude i podziwiać z tarasu widokowego panoramę deszczowej w tym dniu stolicy Buriacji.

W Domu Kultury „Forus” dzieci z Polski wzięły udział w warsztatach plastycznych i tanecznych.

Zwieńczeniem projektu było przedstawienie poświęcone 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, 25-leciu NKA Polaków „Nadzieja” i w ramach projektu „Wspólna ławka”. Dzieci z Polski i uczniowie Społecznej Szkoły Języka i Kultury Polskiej razem zaprezentowały patriotyczne wiersze i piosenki, a także zaakcentowały rolę polskich zesłańców w historii Rzeczypospolitej.

Krótko mówiąc, tych kilka dni pobytu dzieci z Polski w stolicy Buriacji było bardzo nasyconych. Dało im z pewnością wiele pozytywnych wrażeń, a co najważniejsze, pozwoliło zacieśnić więzi ze swoimi rówieśnikami żyjącymi w dalekiej Syberii, która stała się rodzinnym domem dla potomków zesłańców.

W tym miejscu przychodzi czas na podziękowanie dla Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, polskiemu Ministerstwu Edukacji Narodowej, a także zawsze idącemu nam z pomocą Konsulatowi Generalnemu RP w Irkucku i oczywiście Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP. To dzięki środkom z tych instytucji mógł zostać zrealizowany taki projekt, który zbudował most miedzy dziećmi i młodzieżą z Warszawy i Ułan-Ude.

Krystian Furmanowicz, nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG. Ułan-Ude, Rosja

Fot. Anatolij Razguliajew (1-4), Larisa Szamańska (5), Krystian Furmanowicz (6)

fot. Anatolij Razguliajew DSC 0184 7.09.2108

thumbnail 1

thumbnail

thumbnail 1

thumbnail 4

thumbnail 6

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego