Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia" w Zdołbunowie

W sobotę, 8 września 2018 roku o godzinie 15.00 w siedzibie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Zdołbunowskiej odbyło się uroczyste Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Uczestniczyła w nim młodzież ucząca sie języka polskiego, rodzice uczniów oraz sympatycy Towarzystwa - mieszkańcy Zdołbunowa.

Na uroczystość przybyli też przedstawiciele Biblioteki Miejskiej w Zdołbunowe, którzy przygotowali prezentację przybliżającą biografię i twórczość Stefana Żeromskiego.

Spotkanie rozpoczęła Prezes Towarzystwa Zofia Michalewicz, przypominając zeszłoroczne czytanie „Wesela”. Przeczytała także list-podziękowanie od Prezydenta RP dotyczący tegoż właśnie czytania.

         Głos zabrała następnie nauczycielka języka polskiego skierowana przez ORPEG do pracy w Zdołbunowie. Zaprezentowała ona list prezydenta Dudy stanowiący wprowadzenie do tegorocznej narodowej lektury. Opowiedziała o wieloletniej już tradycji Narodowego Czytania w Polsce oraz krótko przedstawiła treść „Przedwiośnia”.

Prezentacja przygotowana przez przedstawicieli Biblioteki przybliżyła sylwetkę i pisarstwo autora „Ludzi bezdomnych” i rozpoczęło się "czytanie".

Rozdział "W Nawłoci" czytała młodzież i dorośli. Wszyscy przygotowali wcześniej wybrane przez siebie fragmenty, więc interpretacja tekstu była interesująca i zrozumiała.

Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem hymnu polskiego i ukraińskiego.

Na koniec organizatorzy poczęstowali gości smacznymi kanapkami i słodyczami, a poczęstunek ten stał się okazją do poznania się i wymiany refleksji na temat spotkania.

Maria Musiał, nauczycielka skierowana przez ORPEG do pracy na Ukrainie

147

149

151

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego