Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Mińsku

W piątek 7 września delegacja uczniów SPK wzięła udział w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia”, które miało miejsce w siedzibie mińskiego oddziału „Związku Polaków na Białorusi”. Opiekunem Projektu była Sekretarz Ambasady RP w Mińsku, pani Elżbieta Iniewska. Na wstępie odczytano list Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników Narodowego Czytania na całym świecie.

Licznie zebraną Polonię (około 100 osób) przywitał Ambasador RP na Białorusi, pan Artur Michalski, który w swoim przemówieniu podkreślił że „Przedwiośnie” jest ważną książką, nierozerwalnie związaną z odzyskaniem przez Polskę niepodległości 100 lat temu. Zauważył, że to trudna, ale bardzo ważna dla polskiej świadomości powieść. Powiedział: „Cieszę się, że możemy ją czytać w gronie mińskich Polaków i przyjaciół Polski”.

Pani Helena Marczukiewicz, prezes mińskiego oddziału „Związku Polaków na Białorusi”, w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę, że Narodowe Czytanie daje jeszcze jedną możliwość obcowania z językiem polskim i z polską kulturą.

Po części oficjalnej nastąpiła prawdziwa uczta dla uszu i duszy – lektura „Przedwiośnia”, przeplatana żywą muzyką graną na pianinie. W czytaniu wzięli udział przedstawiciele mniejszości polskiej, dyplomaci, osoby uczące się języka polskiego i oczywiście uczniowie SPK w Mińsku, którzy pięknie umieli się zaprezentować. W dowód wdzięczności i docenienia pracy, którą włożyli w przygotowanie się, wszyscy uczniowie wraz z kierownikiem otrzymali dyplom – podziękowanie za czynny udział w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia”, podpisany przez Ambasadora RP w Mińsku.

By zebrani poczuli jeszcze bardziej tę atmosferę „Przedwiośnia”, czasów Stefana Żeromskiego, zorganizowano wystawę fotografii na w/w temat.

Dziękujemy Ambasadzie RP w Mińsku za zorganizowanie tak ciekawej imprezy.

Beata Aleksandrowicz, kierownik Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Mińsku

1

2

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego