Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Spotkanie uczniów Gimnazjum nr 5 w Astanie z Januszem L. Wiśniewskim

            Janusza Leona Wiśniewskiego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To autor bestsellerowych powieści „Samotność w sieci”, „Bikini”, „Na fejsie z moim synem” oraz kilkunastu innych książek, które zyskały uznanie czytelników niemal na całym świecie. O niesłabnącej popularności pisarza świadczy fakt, iż jego dorobek literacki przetłumaczony został na 19 języków, a każda nowa publikacja wychodząca spod pióra Janusza L. Wiśniewskiego rozchodzi się w milionach egzemplarzy. Co ciekawe, sam autor zaznacza, że nie jest pisarzem, lecz naukowcem – magistrem fizyki i ekonomii, doktorem informatyki oraz doktorem habilitowanym w dziedzinie chemii, a książki pisze „dla siebie”. Spotkanie i rozmowa z nim to prawdziwie fascynująca przygoda intelektualna. Nic więc dziwnego, że to właśnie jego osoba uświetniła tegoroczny III Międzynarodowy Kongres Czytelniczy odbywający się 12 września 2018 roku w stolicy Kazachstanu – Astanie.

            Sam autor okazał się niezwykle otwartym i ciepłym człowiekiem, któremu nieobce są także sprawy Polonii oraz losy potomków naszych rodaków zesłanych do Kazachstanu. Podczas spotkania z czytelnikami, w którym aktywnie wzięła udział młodzież z Gabinetu Języka Polskiego imienia Fryderyka Chopina przy Gimnazjum Lingwistycznym nr 5 w Astanie, pisarz odkrywał tajniki swojego warsztatu, cierpliwie i wyczerpująco odpowiadając na pytania publiczności dotyczące nierzadko spraw intymnych i życia prywatnego. W czasie spotkania z miłośnikami jego twórczości Janusz L. Wiśniewski ujawnił także sekret swojego sukcesu – którym są... „marzenia, przekuwane w projekty”.

            Po pytaniach czytelników przyszedł czas na autografy oraz pamiątkowe zdjęcia – nasza szkolna biblioteczka wzbogaciła się o egzemplarze książek z autografem autora, a profile w sieciach społecznościowych o fotografie z pisarzem i dziesiątki nowych polubień). Rozmowa z Januszem L. Wiśniewskim była dla nas niezapomnianym przeżyciem i wyjątkowym spotkaniem z polską kulturą oraz ogromną motywacją do dalszej nauki języka polskiego – by móc czytać jego książki w oryginale.

            Pan Janusz uchylił nam również rąbka tajemnicy odnośnie planów powrotu do Ojczyzny po niemal 30 latach zamieszkiwania za granicą, a także tych – dotyczących kolejnej książki. Ale cyt... to nasza wspólna „słodka tajemnica”.

Daniel Zatorski, nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG. Astana, Kazachstan.

41723609 1090200924474593 2486265291009425408 n

WhatsApp Image 2018-09-12 at 15.09.162

WhatsApp Image 2018-09-12 at 15.09.163

WhatsApp Image 2018-09-12 at 15.09.164

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego