Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

„Gdzież są twoje szklane domy?”. Uczniowie Szkoły Polskiej w Kowlu czytali „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego

 

Dnia 8 września punktualnie o 11.00 czasu ukraińskiego w Sali Szkoły Polskiej przy ulicy Niezależności w Kowlu rozpoczęło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Najpierw zebranych przywitał Prezes TKP w Kowlu Anatol Herka, następnie uczestnicy spotkania obejrzeli film o pisarzu i jego twórczości. Potem Wiesław Pisarski, nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej w Kowlu, przypomniał problematykę „Przedwiośnia”.

W głównej części uroczystości wszyscy chętni czytali wybrane przez siebie fragmenty powieści z roku 1924. Każdy z czytających otrzymał pamiątkową pieczątkę przesłaną z Kancelarii Prezydenta RP w Warszawie.

Uroczystość zakończyło pożegnanie wakacji i powitanie nowego roku szkolnego polskimi wierszami i piosenkami. Wszyscy pełni sił i nadziei czekają, co im przyniesie nowy rok szkolny.

Prezes TKP życzył wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym i satysfakcji nauczycielom języka polskiego i fizyki. W Szkole Polskiej w Kowlu języka polskiego uczył będzie Wiesław Pisarski, natomiast fizyki Gabriela Woźniak-Kowalik, która jednocześnie będzie prowadziła zajęcia konwersacyjne na różne tematy dla młodzieży i dorosłych oraz zajęcia dla dzieci najmłodszych. Gościem był też Piotr Kowalik, polonista, który w tym roku poprowadzi zajęcia z języka polskiego w Łucku w dwóch towarzystwach oraz będzie współpracował z „Monitorem Wołyńskim”.

Narodowe Czytanie zyskuje coraz większą popularność. Po raz pierwszy w historii tego wydarzenia uczestniczyły aż 52 podmioty oświatowe na Ukrainie. Jego celem jest propagowanie czytelnictwa polskiej literatury.

Wiesław Pisarski, nauczyciel skierowany przez ORPEG do pracy dydaktycznej do Kowla

2

3

4

5

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego