Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Spotkanie podsumowujące pracę nauczycieli kierowanych przez ORPEG do pracy wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą

W dniach 27-30 czerwca 2018 roku odbyło się spotkanie podsumowujące pracę nauczycieli wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą. Szkolenie zorganizowali pracownicy Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą: pan Mariusz Wychódzki, pan Stanisław Świętek i pan Grzegorz Żurawiecki.

Uroczystego otwarcia spotkania, w którym wzięło udział 126 nauczycieli kierowanych do pracy przez ORPEG oraz 3 nauczycielki z Ukrainy, dokonała pani Anna Radecka, Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Pani dyrektor wyraziła słowa szacunku za realizację misji na rzecz odbudowy, podtrzymywania i rozwoju polskości wśród Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Podziękowała także za dotychczasowe dokonania i zaangażowanie w krzewieniu języka i kultury polskiej wśród Rodaków i życzyła realizacji planów zawodowych oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

Głównym wydarzeniem zjazdu było spotkanie nauczycieli z panią Anną Zalewską, Minister Edukacji Narodowej, oraz z przedstawicielami MEN i MSZ: panem Sebastianem Kęciekiem, Dyrektorem DWM MEN, panią Anną Ostrowską, Zastępcą Dyrektora DIP MEN, panem Hubertem Czerniukiem, Dyrektorem DWPPG MSZ, panią Iwoną Kozłowską, Zastępcą Dyrektora DWPPG MSZ.

Pani minister podziękowała nauczycielom kierowanym za wysiłek, zaangażowanie, a także za podjęcie decyzji o wspieraniu Polaków mieszkających poza ojczyzną i naszą Polonię. Wręczyła również nauczycielom Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia.

Minister Anna Zalewska wysłuchała także fragmentów wspomnień nauczycieli pracujących poza granicami kraju. Wspomnienia opublikowane zostaną przez ORPEG w przyszłym roku z okazji 30-lecia kierowania nauczycieli do pracy poza granicami kraju.

Podczas zjazdu uczestnicy mieli okazję do spotkania się z przedstawicielami organizacji rządowych i pozarządowych, które wspierają nauczycieli pracujących za granicą. Ofertę programową przedstawili: pani Magdalena Okaj, Dyrektor Programowy Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, pani Katarzyna Czyżycka, Dyrektor Programowy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, pani Olga Tumińska z Biura Edukacji Narodowej IPN oraz pan Robert Czyżewski, Prezes Zarządu Fundacji „Wolność i Demokracja”. O zasadach bezpieczeństwa w krajach kierowania opowiadała pani Anna Jakimiuk z Referatu ds. Bezpieczeństwa Osobowego Inspektoratu Służby Zagranicznej MSZ oraz pan Dariusz Kamiński z Wydziału Bezpieczeństwa Dyplomatycznego Inspektoratu Służby Zagranicznej MSZ.

Ofertę programową przedstawiły także przedstawicielki Polonijnego Centrum Nauczycielskiego ORPEG pani dr Joanna Wójtowicz, pani dr Grażyna Wiśniewska i pani Liliana Sosnowska. Zajęcia pokazujące, w jaki sposób mówić o rocznicy niepodległości z najmłodszymi, poprowadziła pani Małgorzata Małyska, prezes Fundacji dla Edukacji POLIS.

Wiele emocji i wzruszeń dostarczyły uczestnikom relacje i wspomnienia z pracy poza granicami kraju, którymi podzielili się uczestnicy spotkania. Był także czas na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych pod kierunkiem pana Jerzego Heresztyna oraz wspólne uroczyste odtańczenie poloneza poprowadzonego przez pana Marcina Bartnika.

W żaden sposób relacja ta nie przedstawia atmosfery panującej między uczestnikami. W spotkaniu nauczycieli kierowanych do pracy przez ORPEG biorą udział nauczyciele, którzy znają się od lat, przyjaźnią się ze sobą, wspierają się, wymieniają się doświadczeniami. Miniony zjazd to nie tylko statystyki i podsumowania, to przede wszystkim ludzie, którzy pragną się sobą dzielić i zmieniać świat – na lepszy. Nie mogłoby się to zadziać bez wyjątkowego zaangażowania nauczycieli, wsparcia dyrekcji ORPEG-u i ogromnego wysiłku pracowników Wydziału, więc podziękowań padających we wszystkie strony nie było końca. Przytoczmy te, wygłoszone przez panią Natalię Barcz, nagrodzoną Medalem KEN: „Wielkim zadaniem jest dopasowanie osoby do oczekiwań środowiska. Wielkim zadaniem jest dopasowanie miejsca do nauczyciela i jego osobowości, tak by czuł się „na swoim miejscu”, by był szczęśliwy w kraju skierowania. Wszyscy pracownicy Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą dbają o to, żebyśmy znaleźli się w takich właśnie miejscach. Doceniamy zwłaszcza starania Pana Mariusza Wychódzkiego, koordynatora Wydziału ds. Wspomagania Oświaty Polonijnej i Polskojęzycznej. Dziękujemy Panu za mądrość wyborów oraz indywidualne podejście do każdego z nas. Medal Komisji Edukacji Narodowej to symbol działań nas wszystkich – naszych dyrektorów szkół i prezesów stowarzyszeń, przedstawicieli pozostałych instytucji, z którymi współpracujemy, a także anonimowych osób, które towarzyszą nam na wschodniej drodze. Odbierając tę nagrodę, chcę potwierdzić naszą gotowość do dalszej pracy, poświęceń i służby Polsce”. 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego