Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Dzień Polaka w Wandzie – Argentyna

Dnia 8 czerwca 2018 roku w Szkole Języka i Kultury Polskiej w Wandzie uczczono Dzień Polaka w Argentynie (Día del Colono Polaco), święto uchwalone 28 grudnia 1995 roku przez tutejszy parlament i obchodzone na cześć Polaków (14 rodzin, 120 osób), którzy przybyli do Argentyny, do Misiones w 1897 roku.

Tego wieczoru powód do świętowania był podwójny, gdyż został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Moja rodzina, moje polskie korzenie”, skierowany do najmłodszego pokolenia tutejszej Polonii.

Głównym celem konkursu było uzmysłowienie dzieciom, jak ważna jest wielopokoleniowa rodzina oraz koneksje z Polską.

Temat okazał się bardzo bliski dzieciom, ale jednocześnie trudny do wykonania, bowiem zadaniem młodych artystów było przedstawienie rodziny w różnorodnych sytuacjach, pamiętając jednocześnie o rodzinie, która pozostała wiele lat temu w Polsce.

Wśród prac znalazła się jedna nietypowa – pełna symboli. Jej autorka, 11-letnia Lourdes Wall, namalowała rodzinę (w formie drzewa) płynącą statkiem do Argentyny, uciekającą przed wojną. W pracy dominuje ogromne słońce, które jak stwierdziła autorka, symbolizuje dzień, w którym cała rodzina kiedyś spotka się.

Członkowie jury docenili wkład pracy i zaangażowanie wszystkich uczestników konkursu, wręczając nagrody rzeczowe ufundowane przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Buenos Aires.

Imprezę przygotowała, przeprowadziła i relację sporządziła nauczycielka języka polskiego pracująca w Wandzie – Krystyna Archutowska

Dzień Polaka 2 1

Dzień Polaka 2 2

Dzień Polaka 4 1

Dzień Polaka 4 2

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego