Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Jubileusz 45-lecia Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie

 

Jubileusz 45-lecia Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie zgromadził w piękny majowy wieczór w ogrodach rzymskiej ambasady licznych gości z Polski i Włoch. Swoją obecnością uroczystości uświetnili przedstawiciel Senatu RP – senator Jan Maria Jackowski, Sejmu RP – posłanka Lidia Burzyńska, Ministerstwa Edukacji Narodowej – dyrektor Departamentu Informacji i Promocji Piotr Gajewski.

Kilka tygodni wcześniej życzenia i upominek z okazji Jubileuszu całej społeczności szkolnej przekazał za pośrednictwem Ministra Adama Kwiatkowskiego Prezydent RP Andrzej Duda.

Listy gratulacyjne przysłali miedzy innymi pan Stanisław Karczewski Marszałek Senatu RP, pani Anna Maria Andres, senator RP, sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Dialogu Międzynarodowego, pani Janina Sagatowska, senator RP, przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu RP, pan Kazimierz Wiatr, senator RP, przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu Senatu RP, poseł na Sejm RP, pani Anna Schmidt-Rodziewicz, przewodnicząca Komisji Łączności z Polakami za Granicą Sejmu RP, pan Piotr Dariusz Bonisławski, prezes Wspólnoty Polskiej. pani Anna Aleksandra Radecka, dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz wielu pracowników polskich instytucji.            

         Szanownych gości oraz byłych i obecnych uczniów, rodziców i nauczycieli oraz przedstawicieli Polonii rzymskiej przywitała w gościnnych progach ambasady charge d'affair ad interim RP pani Agnieszka Hoppen-Klikowicz, a także kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie Ewa Mamaj oraz Danuta Stryjak, kierownik SPK w Rzymie.

Danuta Stryjak, przedstawiając historię Szkoły Polskiej w Rzymie, powiedziała: „Szkoła Polska w Rzymie istnieje od 45 lat. Na samym początku jej istnienia postawiono przed nią misję, którą było uczenie młodych Polaków mieszkających we Włoszech języka polskiego, kultury oraz historii Polski. Od tego czasu w Polsce zmieniło się wszystko – system polityczny, miejsce Polski w Europie, system kształcenia, program nauczania, metody i sposoby pracy, podręczniki. Jedna rzecz pozostała niezmienna – misja szkoły oraz jej uczniowie, którzy z tą samą pasją i otwartością od 45 lat przychodzą tu uczyć się po polsku o Polsce”.

Pani Danuta Stryjak podkreśliła, że ogromną siłą szkoły są jej uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele. To oni budują jej codzienność, to ich pełna pasji praca, zaangażowanie, kreatywność i otwartość sprawia, że tu w Rzymie udało się zbudować społeczność, która na każdym kroku pokazuje swoje przywiązanie do Kraju.

Przybyli goście podkreślali ogromną rolę Szkoły w Rzymie w kształtowaniu tożsamości kolejnych pokoleń młodych Polaków. Jesteśmy niezwykle wdzięczni za moc życzeń, wiele ciepłych słów i zapewnienia o wspieraniu szkoły również w przyszłości.

Uczniowie i rodzice pod kierunkiem nauczycieli przygotowali program artystyczny, w którym wyjaśniali słuchaczom, czym jest Szkoła Polska w Rzymie i czym jest dla nich Polska. Wielu gości podkreślało, że można uczyć się od nich patriotyzmu i miłości do Kraju.

Podczas uroczystości zaprezentowany został film prezentujący krótka historię szkoły oraz jej dzisiejsze oblicze. Zainaugurowano wystawę „Oblicza Szkoły”, w której opisano historię kilkunastu rodzin od lat związanych ze szkołą. Pani kierownik Danuta Stryjak, wręczając reprezentantom rodzin katalog wystawy powiedziała: „Opowiedziane przez was historie są bardzo osobiste. Pokazują drogę, jaką przebyliście tu we Włoszech i wasze poszukiwania polskich instytucji, które zawsze były dla was punktem odniesienia. Jednocześnie podkreślić należy, że za większością z tych opowieści, kryją się historie nas wszystkich związanych ze Szkołą Polską w Rzymie i Polonią włoską. Każdy z nas odnajdzie tu cząstkę własnej drogi. W ten sposób te historie układają się we wspólną historię Szkoły”.

Kolejna wystawa pokazywała na zdjęciach najważniejsze dla szkoły wydarzenia, takie jak spartakiady, pasowania na uczniów kolejnych roczników, bale karnawałowe, wycieczki, malowania bombek, a także momenty uroczyste – udział przedstawicieli szkoły w obchodach kolejnych rocznic bitwy o Monte Cassino, udział w uroczystościach patriotycznych, rozpoczęciach i zakończeniach roku szkolnego.

Z okazji Jubileuszu wydany został również okolicznościowy Biuletyn szkolny, w którym swoimi wspomnieniami o szkole dzielili się z nami była dyrektor Szkoły, pani Ewa Bilińska, byli nauczyciele i uczniowie.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania Jubileuszu 45-lecia Szkoły Polskiej w Rzymie.

Specjalne podziękowania kierujemy na ręce przedstawicieli Ambasady RP w Rzymie. Świadomość, że zawsze możemy liczyć na życzliwość i wsparcie placówki rzymskiej ma dla nas ogromne znaczenie.

Osobne podziękowania składamy Radzie Rodziców, która wsparła większość inicjatyw związanych z Jubileuszem. Dziękujemy nauczycielom, rodzicom i uczniom, którzy przygotowali przedstawienie rocznicowe.

Zaangażowanie całej społeczności szkolnej, integracja nas wszystkich wobec tego wspólnego projektu pokazało, jak ważna dla nas wszystkich jest Szkoła Polska w Rzymie.

„Niech żyje szkoła – Polska Szkoła, w tym mieście co się zowie Rzym!” – mówią słowa hymnu Szkoły Polskiej w Rzymie. Niech żyje!

Danuta Stryjak, kierownik SPK przy Ambasadzie RP w Rzymie

45

45 lecie 6

45 lecie 5

45 lecie 3

45 lecie 1

45 lecie 4

Jubil 2 1

Jubil 2 2

Jubil 4 1

Jubil 4 2

Jubil 6 1

Jubil 8 2

Jubil 8 1

Jubil 6 2

 

45 lecie

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego