Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Rok Ireny Sendlerowej w madryckim SPK – spotkanie z Elżbietą Ficowską

Szkolny Punkt Konsultacyjny w Madrycie przyłączył się do obchodów roku Ireny Sendlerowej, przypadającego w dziesiątą rocznicę jej śmierci. Z tej okazji mury SPK odwiedził niezwykły gość z Polski: pani Elżbieta Ficowska. Urodzona w 1942 roku w getcie warszawskim pisarka i pedagog, jako niemowlę została uratowana przez Irenę Sendlerową i zaadoptowana przez współpracowniczkę „Żegoty” Stanisławę Bussold. Podczas spotkania z uczniami SPK, na które zaproszone zostały również inne szkoły polonijne, Elżbieta Ficowska nie tylko opowiedziała niezwykłą historię swojego ocalenia, ale także podzieliła się swoimi osobistymi wspomnieniami o Irenie Sendlerowej z późniejszego okresu. Uczniowie zapoznali się również z twórczością męża pani Elżbiety, Jerzego Ficowskiego – zmarłego w 2006 roku poety, eseisty, tłumacza, znawcy folkloru żydowskiego i cygańskiego. 

Na spotkaniu obecny był Radca Ambasady, Piotr Dolata, który z okazji Dnia Dziecka złożył uczniom życzenia w imieniu pani ambasador Marzenny Adamczyk oraz swoim własnym.

Pani Elżbieta odpowiedziała cierpliwie na wszystkie pytania z sali, a następnie zostawiła wspaniały wpis w Księdze gości.

Na zakończenie, oprócz kwiatów wręczonych przez uczniów, pani Elżbieta otrzymała również oryginalny upominek – pamiątkowy rysunek, wykonany w czasie spotkania przez jedną z absolwentek SPK.

Ten wzruszający wieczór z pewnością na długi czas pozostanie w pamięci uczniów, rodziców i nauczycieli. 

Spotkanie zorgnizowano we współpracy z madryckim Instytutem Kultury, a koordynował je mgr Ernest Kowalczyk, nauczyciel WOP w SPK.

Małgorzata Małaśnicka, kierownik Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Madrycie

Ficowska

Ficowska 1

Ficowska 2

Ficowska  1

Rysunek od Ani dla E. Ficowskiej

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego