Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

„W Drodze Do Niepodległości” w SPK w Aulnay-sous-Bois

Tegoroczne Święto Szkoły odbyło się pod koniec maja i zapoczątkowało cykl wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, zaplanowanych przez lokalne Stowarzyszenia Polonijne, Radę Parafialną i Szkołę Polską w Aulnay-sous-Bois.

Uroczystości przebiegały pod hasłem „W Drodze Do Niepodległości”. Swoją obecnością ceremonię zaszczyciło wiele osób min.: przedstawiciel Urzędu Konsularnego w Paryżu, księża z parafii polskiej w Aulnay sous Bois, przedstawiciele Rady Parafialnej, przedstawiciele Stowarzyszeń Polonijnych (Cosmopolite Village, Wisła) przedstawiciele Urzędu Miasta Aulnay sous Bois z Burmistrzem Miasta na czele. Odwiedziła nas także pani Ewa Fiedorczuk, była kierownik SPK.

 

W przygotowania uroczystości zaangażowali się nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice naszych uczniów, którzy od samego rana pomagali w dekoracji sali oraz w przygotowaniu poczęstunku dla wszystkich uczestników tego bardzo ważnego dla szkoły wydarzenia.

W uroczystości wzięły udział wszystkie klasy, od najmłodszych do trzeciej klasy gimnazjum, które z wielkim zaangażowaniem przygotowały bardzo ciekawy i różnorodny program artystyczny, w którym nie zabrakło pieśni i wierszy o tematyce patriotycznej.

Bardzo duże wzruszenie podczas uroczystości wywołał „Taniec Niepodległości” do utworu „Mariage D’amour” – Fryderyka Chopina w wykonaniu najmłodszych uczniów naszej szkoły. Na zakończenie części artystycznej wszyscy uczniowie zinterpretowali wspólnie Pieśń Legionów „My Pierwsza Brygada”.

Pięknym dopełnieniem występów naszych uczniów była galeria prac dzieci oraz wystawa prac konkursowych o tematyce patriotycznej. I jak co roku nagrody książkowe dla laureatów konkursów szkolnych zostały ufundowane przez Ambasadę RP w Paryżu.

Tego dnia świętowaliśmy także „Dzień Matki” i z tej okazji uczniowie przygotowali koncert muzyczny dedykowany „Wszystkim Mamom”. Mogliśmy wysłuchać min.: utworu pt. „DUMKA BOHUNA” w wykonaniu rodziny Carabeuf, chłopcy: Nicola z klasy IV i Alexis z klasy II grali na skrzypcach, a tato na akordeonie.

Patrycja Stępień z klasy III zagrała na pianinie utwór pt. „ ELEGANCE” i „ AU BORD DE L’EAU”. Nikodem Lulek z klasy III wykonał na klarnecie utwór pt. „AU TYROL”, a Jakob Lulek zagrał na oboju „BERCEUSE” i „DANCE OF THE SCARECROWS”.

Wielką niespodziankę sprawiły wszystkim uczennice Aleksandra i Natalia Lis. Aleksandra z klasy V zagrała na harfie utwór pt. „ Rondo”, a Natalia z klasy VI zagrała na wiolonczeli utwór pt. „ Pong, pong, pong”.

Klasa druga w tanecznym nastroju wykonała „Sambę dla Mamy”.

W II części uroczystości na wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy pt. „Ojcowie Niepodległości, która przyjechała do nas ze Szczecina, specjalnie na nasze święto.

Wystawa „Ojcowie Niepodległości” przygotowana przez IPN, oddział w Szczecinie, przez panią dr Zofię Fenrych i Mateusza Lipko we współpracy m.in. z Grzegorzem Czapskim nawiązuje w swojej wymowie do tego wzniosłego wydarzenia, jakim było odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

Poprzez prezentację tej wystawy chcieliśmy przybliżyć wszystkim obecnym wydarzenia sprzed stu lat, w wyniku których Polska wróciła na mapę polityczną Europy.

Ekspozycja prezentuje najważniejsze postaci związane z procesem odbudowy państwa polskiego, liderów walki o wolną Polskę w 1918 roku: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego, których jednoczył jeden cel: Niepodległość.

Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony dorosłych oraz uczniów.

Na zakończenie uroczystości Rada Rodziców wraz Rodzicami zaprosiła wszystkich obecnych na uroczystości na smakowity poczęstunek.

 

Anna IWAŃSKA, p.o. kierownik Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Aulnay-sous-Bois

Świeto szkoły 2 1

Świeto szkoły 2 2

Świeto szkoły 4 1

Świeto szkoły 4 2

Świeto szkoły 6 1

Świeto szkoły 6 2

Świeto szkoły 8 1

Świeto szkoły 8 2

Świeto szkoły 10 2

Świeto szkoły 11

Obraz15

Obraz22

Obraz23

Obraz26

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego