Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Wojewódzki Festiwal Kultury Polskiej w WCKP „Kopernik” w Pietropawłowsku

Dnia 26 maja 2018 roku Wojewódzkie Centrum Kultury Polskiej „Kopernik” zorganizowało Wojewódzki Festiwal Kultury Polskiej „Bal dla mamusi” poświęcony Dniu Matki i Dniu Dziecka.

Gości i uczestników festiwalu powitali prowadzący festiwal pani Marina Tiabus i pan Sergiusz Karpow. Następnie prowadzący i goście honorowi festiwalu skierowali okolicznościowe życzenia dla mam i dzieci.

Patronat honorowy nad festiwalem obięła pani Anna Boczkowska, żona Ambasadora RP w Astanie, która przesłała okolicznościowy list skierowany do uczestników festiwalu, przeczytany przez reprezentującego Ambasadę RP w Astanie pana konsula Norberta Rafalika. Pomysłodawcą festiwalu była pani Walentyna Korniewa, zastępca prezesa WCKP „Kopernik”, która postarała się o środki finansowe od władz Pietropawłowska na organizację festiwalu oraz wspaniale koordynowała całość prac, co zdecydowało o sukcesie i wysokim poziomie całego przedsięwzięcia.

Następnie zaprezentowały się zespoły artystyczne reprezentyjące przedszkola i szkoły z Pietropawłowska, Tainszy, Czkałowa, Zielonego Gaju, Podolskoje. Najwięcej uczestników reprezentował Pietropawłowsk: przedszkole Ałtynbejsik, przedszkole Arman i 17 Szkoła Średnia Nazarbajewa. Wszystkie zespoły pokazały wspaniałe tańce, piosenki i scenki promujące polską kulturę i zwyczaje. Na uwagę zasługuje fakt, że wśród ponad 120 wykonawców były nie tylko dzieci polskie, ale także kazachskie, rosyjskie, ukraińskie i białoruskie. W wielu przypadkach rodzice na własny koszt szyli stroje i opłacali choreografów przygotowujących programy.

Występy dzieci spotkały się z gorącym przyjęciem publiczności, dzieci otrzmały zasłużone brawa, a zespoły i ich opiekunowie piękne nagrody i dyplomy, przygotowane przez organizatorów i Ambasadę RP w Astanie.

Festiwal zakończył Prezes WCKP „Kopernik” pan Anatol Kraszewski, który podziękował dzieciom za ich wspaniałe występy i promocję polskiej kultury. Szczególne podziękowania skierował do dzieci i ich opiekunów, którzy musieli pokonać setki kilometrów i wiele trudności, aby wziąć udział w festiwalu.

Po zakńczeniu festiwalu odbyło się spotkanie organizatorów festiwalu z panem konsulem Norbertem Rafalikiem i opiekunami występujących zespołów. Pan konsul Rafalik jeszcze raz pogratulował organizatorom i zespołom wysokiego poziomu i podziękował za pracę i zaangażowanie przy organizacji festiwalu. Podobne gratulacje złożyli nauczyciele skierowani przez ORPEG do pracy w Kazachstanie pani Teresa Hantke, pani Elżbieta Konik i pan Andrzej Wirtel.

Andrzej Wirtel, nauczyciel języka polskiego i historii skierowany do pracy za granicą przez ORPEG. Kazachstan, Pietropawłowsk

Festiwal 2 1

Festiwal 2 2

Festiwal 4 1

Festiwal 4 2

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego