Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

,,W imię Boga w Trójcy Jedynego, ja Stanisław August, z Bożej Łaski i woli narodu król Polski, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Tak nam Panie Boże dopomóż”. 

Takimi oto słowami król Stanisław August Poniatowski uchwalił pierwszą Europie, a drugą na świecie, konstytucję.

       13 maja 2018 roku cała społeczność szkolna uczciła to wydarzenie w niezwykłym miejscu, w samym sercu Aten, w Ogrodach Królewskich na Zappeion. Znaleźliśmy się tam na zaproszenie Polskiej Ambasady, która z okazji majowego święta narodowego zorganizowała tego dnia mnóstwo atrakcji,  promując w ten sposób nasz kraj w Republice Greckiej.

       W  letnim kinie ,,Aegli”, przy prawdziwie wiosennej pogodzie, zgromadzili się wszyscy przedstawiciele Polonii, aby podziwiać występy uczniów szkoły podstawowej nauczania ramowego i uzupełniającego. Po serdecznym powitaniu zebranych przez panią dyrektor Marzannę Geisler uczniowie zaprezentowali  program słowno-muzyczny pt. ,,Ocalić Rzeczpospolitą”, upamiętniający 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzi aktorzy w swoim wystąpieniu przedstawili najważniejsze historyczne wydarzenia od roku 1791 do czasów współczesnych, recytując utwory poetyckie i śpiewając pieśni. Uroczystość uświetnił polonez i krakowiak w wykonaniu tancerzy z naszej szkoły. Na zakończenie imprezy na zgromadzonych czekała niespodzianka – koncert wokalnego zespołu InspiroEnsable z Poznania.

       Organizatorzy: pani Jolanta Bałdos, pani Joanna Kubiak, pani Alicja Wawrzynowicz oraz pani Grażyna Adamidu  pragną serdecznie podziękować przede wszystkim uczniom klas: VA, VIA, VII A nauczania ramowego i VI C nauczania uzupełniającego za niemały trud włożony w przygotowanie się do uroczystości, zespołowi tanecznemu za profesjonalny wstęp, Szymonowi Skokowi i Wiktorii Czółno za obsługę sprzętu nagłaśniającego, a panu Krzysztofowi Chorążakowi i panu Andrzejowi Skokowi za wszelką pomoc organizacyjną.

Relacja z majowego święta na stronie Ambasady RP w Atenach:

https://ateny.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/3_maja_2018 

Marzanna Geisler, dyrektor Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach

maj 2

\Maj 3

maj 4

Maj 5

maj 6

maj 8

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego