Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Jubileusz XXX-lecia Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach

Powstała trzydzieści lat temu i mimo wielu trudności istnieje do dzisiaj i kształci kolejne pokolenia miejscowych Polaków. W niedzielę, 13 maja br., Społeczna Szkoła Polska im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach obchodziła swój jubileusz. Gościem honorowym był senator RP – pan Andrzej Pająk z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Konsulat Generalny RP w Brześciu reprezentowali wicekonsulowie: pan Sławomir Misiak i pan Jerzy Grymanowski. Obecni byli także przedstawiciele Wspólnoty Polskiej z Siedlec: pan Jacek Myszkowski i pan Jacek Grabiński.

            Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Świętej Trójcy z udziałem dostojnych gości, nauczycieli i uczniów SSP w Baranowiczach. Po południu w szkole odbył się koncert. Na początku założycielka szkoły i pierwsza dyrektor pani Elżbieta Dołęga Wrzosek przypomniała historię tej polskiej placówki oświatowej w Baranowiczach, wspominając też, że od ponad dwudziestu lat do pracy wśród tutejszych Polaków kierowani są nauczyciele z Polski. Obecna dyrektor szkoły pani Eleonora Raczkowska-Jarmolicz zaznaczyła, że w tym roku przypada także piętnasta rocznica nadania szkole imienia Tadeusza Rejtana, urodzonego w Hruszówce koło Baranowicz – patrioty, który swoją bohaterską postawą nie chciał dopuścić do pierwszego rozbioru Polski.

            W dalszej części uczniowie przedstawili bogaty program artystyczny. Duży nacisk położono na część patriotyczną, w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz z Narodowym Świętem Konstytucji 3 Maja. Po zaśpiewaniu przez wszystkich hymnu tegoroczni absolwenci zatańczyli poloneza. Młodzież z klas dziesiątych zaprezentowała przygotowany wraz z nauczycielką skierowaną przez ORPEG spektakl „Historia Polski w pigułce”, przedstawiając dzieje Polski od podpisania przymierza trzech czarnych orłów, poprzez rozbiory, heroiczną walkę Tadeusza Rejtana, uchwalenie konstytucji 3 maja, powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe, autonomię galicyjską aż do momentu odzyskania niepodległości. Część patriotyczną wzbogaciło wspólne zaśpiewanie piosenki „Witaj majowa jutrzenko” i przypomnienie przez uczennicę starego przeboju Reginy Pisarek pt. „Opowiedz nam, ojczyzno” w nowej aranżacji, a także recytacja fragmentu dramatu „Ksiądz Marek” Juliusza Słowackiego. Uczniowie klas pierwszych zaśpiewali utwór pt. „Jestem Polką i Polakiem”. Nie zabrakło też recytacji wierszy Wisławy Szymborskiej. Krótkie recitale dały też działające przy SSP w Baranowiczach chóry młodzieżowe: Dlaczego i Słoneczko.

            Społeczność szkolną w Baranowiczach tworzą nie tylko nauczyciele i uczniowie, ale także rodzice uczniów, których większość jest absolwentami szkoły polskiej. Świetnie radząc sobie z gwarą góralską, zaśpiewali oni przebój zespołu Golec Orkiestra pt. „Lornetka”.

Uroczystość była okazją do wręczenia świadectw ukończenia szkoły tegorocznym absolwentom. Na koniec uczniowie podziękowali byłym i obecnym nauczycielom za ich pracę. Pan senator Andrzej Pająk, dziękując za zaproszenie, zaznaczył, że spotkania z Polakami na Białorusi zawsze dostarczają sporo wrażeń, tutaj można czerpać niesamowitą siłę i uczyć się patriotyzmu.

Anna Matysiak, nauczycielka skierowana za granicę przez ORPEG. Białoruś, Baranowicze

maj 2 1

maj 2 2

niepodległośc 1

niepodległośc 2

pierwszaki

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego