Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Polskie święto majowe w Stryju

Sobotnia Szkoła Polskiej Mniejszości narodowej w Stryju uczciła 5 maja w swoich murach

polskie święto narodowe – Konstytucję 3 Maja.

Wczesnym popołudniem starsi uczniowie wraz z Gronem Pedagogicznym zebrali się w największej klasie, jaką szkoła dysponuje. W krótkim komentarzu nauczycielka języka polskiego skierowana przez ORPEG wyjaśniła powód spotkania, zwracając uwagę na wyjątkowe okoliczności świętowania rocznicy Konstytucji: stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Z montażu słowno-muzycznego w wykonaniu kolegów i koleżanek uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, kiedy powstała Konstytucja, kto był jej twórcą, co zawierała, dlaczego była tak ważna dla Polaków i że dzień jej ustanowienia stał się świętem narodowym.

Uczniowie mogli posłuchać pieśni i wierszy związanych z uchwaleniem konstytucji 3 Maja. Całość uzupełniała tematyczna prezentacja wyświetlana na ekranie.

Po zakończeniu montażu rozpoczął się konkurs wiedzy o Polsce. Brało w nim udział dziesięcioro uczniów. Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza dotyczyła ogólnej wiedzy o Polsce, natomiast pytania drugiego etapu dotyczyły patronów 2018 roku ustanowionych przez polski sejm, ze szczególnym uwzględnieniem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a zwycięzcy atrakcyjne nagrody.

Dalszą część uroczystego popołudnia wypełniła gra terenowa pod hasłem „Stryj moim kochanym miastem jest”. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, którym zostały przydzielone zadania polegające na odnalezieniu danego obiektu. Należało zgromadzić jak najwięcej informacji na jego temat, korzystając ze wszelkich dostępnych źródeł i zapisać je, tworząc reportaż fotograficzny lub filmowy.

Trzeba dodać, że zadania obejmowały w dużej mierze polskie ślady w Stryju.

Miejmy nadzieję, że to popołudnie, pełne wrażeń i dobrej zabawy, pozostanie na dłużej w pamięci uczniów.

Maria Musiał, nauczycielka skierowana przez ORPEG do pracy na Ukrainie

 

 

 

 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego