Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Majowe święta w Wojewódzkim Centrum Kultury Polskiej „Kopernik” w Pietropawłowsku

Dnia 29 kwietnia 2018 roku w WCKP w Pietropawłowsku odbyło się spotkanie miejscowej Polonii z okazji obchodów: Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja i 545 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika patrona WCKP.

Spotkanie rozpoczęto odśpiewaniem Marsza Polonii, następnie głos zabrał pan Anatol Kraszewski Prezes WCKP, który przypomniał kim jest Polonia, jaka była historia obchodów Dnia Polonii, Dnia Flagi RP i Święta Konstytucji 3 Maja.

Następnie uczestnicy spotkania zaśpiewali pieśń „Mazurek Trzeciego Maja”.

Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie prezentacji poświęconej Konstytucji 3 Maja i jej znaczeniu przygotowanej przez pana Sergiusza Karpowa i pana Andrzeja Wirtela. Po prezentacji zgromadzeni zaśpiewali piosenkę „Jak długo w sercach naszych”.

Następnie zaprezentowano materiał przedstawiający życie i dokonania Mikołaja Kopernika. Po prezentacji odbył się konkurs wiedzy z zaprezentowanych wcześniej temtów. Na uwagę zasługuje fakt, że pomimo dużej konkurencji w konkursie historycznym zwyciężyła pani Ludmiła Sorokina, która jest z zawodu lekarzem pediatrą. Zwycięscy konkursu otrzymali zasłużone gratulacje, nagrody i brawa.

Spotkanie zakończyło się degustacją polskich potraw, przygotowanych przez uczestników spotkania, rozmowami i śpiewaniem polskich piosenek.

Dnia 1 maja 2018 roku nasza Polonia pięknie zaprezentowała się podczas obchodów Święta Jedności Narodów Kazachstanu, gdzie prezentowaliśmy polskie narodowe i ludowe stroje oraz polskie tradycje i zwyczaje, podczas przejścia główną ulicą miasta i spotkania mieszkańców Pietropawłowska z władzami miasta i województwa. Polonia była dumna z udziału w tym spotkaniu, podczas którego na reprezentacyjnym placu Pietropawłowska zaprezentowało się około 20 narodowości Kazachstanu. Była to piękna promocja kultury polskiej, nie tylko podczas spotkania, ale także podczas relacji telewizyjnych.

Andrzej Wirtel, nauczyciel języka polskiego i historii skierowany do pracy za granicą przez ORPEG. Kazachstan, Pietropawłowsk

Majowe 1

Majowe 3 1

Majowe 3 2

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego