Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

73. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen

W niedzielę 22 kwietnia 2018 roku uczniowie Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie wzięli udział w uroczystościach 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Wraz z polskimi przedstawicielami rządowymi, wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego panem Jarosławem Sellinem, Szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych panem Janem Józefem Kasprzykiem, jak i przedstawicielami Konsulatu RP w Berlinie na czele z Konsulem do spraw Polonii panem Markiem Sorgowickim młodzież naszej szkoły złożyła wieńce i kwiaty przy polskich miejscach pamięci na terenie obozu: tablicy profesorów krakowskich i ogólnej tablicy poświęconej polskim więźniom, budynku dawnego więzienia (tablica generała Grota-Roweckiego), miejscu uwięzienia biskupa Gorala, miejscu rozstrzeliwań, pomniku generała Grota-Roweckiego i księży katolickich. O godz.15:30 w „Station Z” odbyły się centralne uroczystości. Do wzruszających momentów zapamiętanych przez naszych uczniów należał referat wygłoszony przez pana Leona Schwarzbauma, któremu szczęśliwie udało się przeżyć gehennę obozu Auschwitz i Sachsenhausen. Złożeniem wieńców pod pomnikiem przez poszczególne delegacje zakończyły się uroczystości obchodów wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu w Sachsenhausen.

Izabella Kamińska-Baryła, kierownik SPK w Berlinie

IMG 2246

IMG 2248

IMG 2250

IMG 2253

IMG 2275

IMG 2305

IMG 2331

IMG 2353

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego