Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Kirgistan świętuje 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Od 9 do 14 kwietnia w Kirgistanie odbywał się Tydzień Polski, w ramach którego
w Biszkeku, Oszu i Dżalalabadzie zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń mających na celu upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pokaz filmu, wystawa
i wykład na uniwersytecie, koncert fortepianowy, konkurs historyczny to tylko niektóre
punkty bogatego programu.

9 kwietnia w biszkecki Domu Kino odbył się specjalny pokaz filmu „Azyl”, który porusza ważną i aktualną kwestię ratowania Żydów przez Polaków z warszawskiego getta.

12 kwietnia na Kirgiskim Uniwersytecie Narodowym w Biszkeku ambasador
RP w Kazachstanie i Kirgistanie pan Selim Chazbijewicz dokonał otwarcia wystawy
pt. „Tradycje i współczesność Tatarów Polskich Muzułmanów” oraz wygłosił wykład dla tamtejszych studentów.

Tego samego dnia w Kirgiskim Konserwatorium Narodowym odbył się koncert polskiego pianisty Przemka Witka. W repertuarze znalazły się utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Mieczysława Weinberga.

13 kwietnia w Asamblei Narodu Kirgistanu przeprowadzono Konkurs wiedzy historycznej dla dzieci i młodzieży, uczącej się języka polskiego w Szkole przy PSKO Odrodzenie. Uczestnikom kibicował pan ambasador Selim Chazbijewicz, pan Andrzej Bober II sekretarz Ambasady RP w Astanie oraz prezes PSKO Odrodzenie pani Zenona Ślązak-Biegalijew. Głównym celem konkursu było szerzenie wiedzy o historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem okresu rozbiorów, utraty niepodległości oraz walki o jej odzyskanie.
W konkursie wzięło udział 14 osób. Jury wyłoniło i nagrodziło zwycięzców. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz książki.

Polski Tydzień w Kirgistanie - projekt zrealizowany przez: Ambasadę RP w Astanie, Konsulat Honorowy RP w Biszkeku, PSKO Odrodzenie i Kirgiski Uniwersytet Narodowy im. J. Balasagyna w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sabina Mężyk, nauczycielka skierowana przez ORPEG

Biszkek, Kirgistan

Kir1

fot2

fot3

fot4

fot5

fot7

fot8

fot9

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego