Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego w Gura Humorului w Rumunii

Spotkania z Olimpijczykami rozpoczęłam już w październiku. Jak trudno jest zmotywować uczniów klas branżowych do dodatkowego wysiłku, wie tylko ten, kto spróbował choć raz. Najważniejsza jest przecież matura, egzaminy zawodowe i bieżące wyniki z wiodących przedmiotów. Z tych powodów klasy starsze są wyłączone z polonistycznej rywalizacji. Niewiele łatwiej jest w klasach dziewiątych, które dopiero rozglądają się po szkole, nie wiedząc co wybrać, a czego się obawiać; zajęci wszechstronną obserwacją porównują swoje kompetencje wyniesione ze szkół podstawowych.

W Rumunii nauka wszystkich przedmiotów odbywa się w języku państwowym. Dzieci rumuńskich Polaków mają prawo uczestniczyć w szkołach w dodatkowych zajęciach języka polskiego jako dziedziczonego. Oznacza to obowiązkowe pozostawanie w szkole lub przychodzenie na wcześniejsze lekcje wtedy, kiedy pozostali uczniowie mają wolne. Udział w Olimpiadzie wymaga długotrwałego i zwielokrotnionego wysiłku – a szanse zwycięstwa są odległe i niepewne.

Zasady są surowe – w olimpijskich zmaganiach więcej jest pokonanych, niż zwycięzców – tych pierwszych, jak twierdzą zainteresowani, czeka dotkliwy ból porażki i krytyki ze strony części środowiska, które aczkolwiek niewiele wie o wymaganiach Olimpiady, to chętnie i donośnie wypowiada się w tej sprawie. No i w końcu nowa nauczycielka języka polskiego – jak będzie się z nią pracować? Na szczęście w odpowiedniej chwili przyszedł z pomocą sukces – Monika Marculeac zdobyła podczas konkursu recytatorskiego „Kresy” w Białymstoku wyróżnienie I stopnia. Dodała skrzydeł nam wszystkim.

Praktyka potwierdziła, że wszystkie obawy były nieuzasadnione – do Olimpiady zgłosiło się więcej chętnych niż w ubiegłym roku, a do etapu wojewódzkiego przygotowywało się 13 osób. Największą przeszkodą, którą musieliśmy pokonać, były problemy językowe – bo chociaż wszyscy mówiliśmy po polsku – „jech nie czula, co gwarili!”. Rumunia zafundowała mi praktyczną naukę aorystu!

Po pewnym czasie najodważniejsi Bukowińczycy przyznali, że i oni niewiele rozumieją z mojej polskiej mowy, a zawiłości literackie w języku Ingardena – okazały się groteskowo niepojęte! Za to sielankowe klimaty bukowińskich, zielonych pastwisk, owieczek i baranków, wprawdzie bez malowniczych pastereczek z włosem splątanym, za to z doświadczonymi „ciobanami” (pasterzami) na „stynie”, pomogły nawiązać nić porozumienia.

Kiedy jedna z uczestniczek przyznała, że lubi słuchać o Janie Kochanowskim, bo to jest piękne, zrozumiałam, że udało mi się dotrzeć do estetycznej wrażliwości moich uczniów. Teraz było dużo łatwiej. Codzienne wielogodzinne zmagania z literacką polszczyzną limitował czas odjazdu ostatniego busa do najdalej położonych polskich wiosek. Tylko czasami stygnące grzejniki i burczenie w brzuchach mąciło nam olimpijski spokój.

Kolejne etapy eliminacji osiągaliśmy w coraz mniejszym składzie. Ostatecznie zwycięska trójka: Monika Marculeac oraz siostry Justyna i Ana Drozdek stanęły przed Komisją Finału Olimpiady. Niestety, nie mogłam im towarzyszyć, ale gorąca linia pozostała aktywna. Monika i Ania są dopiero w IX klasie. Justynka powtarza sukces z poprzedniego roku, jednak dla wszystkich jest to niezwykłe doświadczenie. Spotkanie z kolegami z innych krajów, groźna komisja, piękna Warszawa – i w końcu fundamentalny problem: – Czy ja dobrze zrozumiałam pytania zanim zaczęłam na nie odpowiadać?

Jestem pewna, że żaden z polskich finalistów nie ma pojęcia, z czym musiały zmierzyć się rumuńskie uczestniczki, aby znaleźć się w Konstancinie. I dzisiaj już nie mają znaczenia wyniki – chociaż z tego, co wiem, całej trójce jest czego gratulować – najważniejsze, że dzięki nauce języka polskiego bukowińskie góralki odniosły wielki, życiowy sukces. Oby udało im się zachować dzisiejszą wrażliwość i otwartość na dalszą drogę edukacji – i oby było im z językiem polskim po drodze!

 

Małgorzata Kobuszewska, nauczycielka skierowana za granicę przez ORPEG

Rumunia Gura Humorului

Olimpiada

Olimpiada 2 1

Olimpiada 2 2

Olimpiada 3

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego