Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Sztuka „Promieniowanie – rzecz o Marii Skłodowskiej-Curie” w SPK Toronto

W sobotę, 7 kwietnia uczniowie Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Toronto, którym kieruje pani Sylwia Krupa, mieli okazję obejrzeć sztukę pod tytułem „Promieniowanie – rzecz o Marii Skłodowskiej-Curie” w znakomitej obsadzie aktorskiej: Marii Nowotarskiej oraz Agaty Pilitowskiej. Na zaproszenie kierownika szkoły Salon Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto, który działa z ogromnym powodzeniem już od 27 lat, zaprezentował młodzieży tę wspaniałą sztukę.

Akcja sztuki rozgrywa się w alpejskim sanatorium Sancellemoz w Passy, gdzie Skłodowska-Curie, z towarzyszącą jej Ewą, spędziła ostatnie dni swego życia. W kurorcie Ewa Curie zaczyna pisać biografię matki. Reżyser i autor scenariusza, wybitny twórca teatralny Kazimierz Braun, nakreślił postać Skłodowskiej-Curie jako kobiety zdyscyplinowanej, zamkniętej w sobie i bez reszty poświęconej nauce. W życiu Marii były dwie wielkie miłości – nauka i Piotr Curie. Spektakl poświęcony życiu i karierze Marii Skłodowskiej-Curie stał się okazją do przemyśleń nad sensem badań, życia i śmierci (wzruszający opis śmierci Piotra i żałoby po nim), z naciskiem na rolę nauki, która ma służyć ludzkości, nigdy jej nie szkodzić.

Uczniowie SPK Toronto byli pod ogromnym wrażeniem sztuki, którą obejrzeli ze skupieniem i uwagą. Dla wielu z nich było to pierwsze doświadczeniach z teatrem, ale z pewnością nie ostatnie. Młodzi widzowie nagrodzili spektakl gromkimi brawami, a w dowód uznania wręczono aktorkom pamiątkowe dyplomy „Przyjaciela SPK Toronto”. Gośćmi honorowymi spotkania byli: wicekonsul ds. polonijnych pan Andrzej Szydło, dr Anna Rabczuk reprezentująca katedrę polską University of Toronto oraz pani Katarzyna Szubert z Long Brench Toronto Library.

Toronto

 

Curie 3 1

Curie 3 2

Curie 4

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego