Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Pokaz polskich filmów w Bielcach, w Mołdawii

W dniach 30.03-1.04.2018 odbyły się spotkania miłośników polskiego kina. Pokazy filmów polskich w Bielcach na Uniwersytecie im. A. Russo oglądali nie tylko studenci, dorośli, ale również uczniowie z Domu Polskiego w Bielcach. Organizatorami festiwalu byli: Instytut Polski z Bukaresztu i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wydarzenia filmowe w Rumunii i Mołdawii wspiera finansowo Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wiosną 2018 roku CinePOLSKA odwiedziła również inne rumuńskie miasta oraz Mołdawię. Festwial filmowy w Bielcach odbył się już po raz czwarty. Instytut Polski z Bukaresztu przygotował filmy, które miały oryginalną wersję języową oraz napisy w języku rumuńskim i angielskim. Wcześniej zainteresowani mogli podziwiać piękne plakaty mówiące o tym wydarzeniu. Autorką tegorocznego plakatu CinePOLSKA była Sorina Vazelina, młoda rumuńska graficzka i autorka komiksów z Timiszoary.

Festiwal otworzyła dr Kinga Piątkowska, lektorka języka polskiego na Uniwersytecie im. A. Russo w Bielcach, która tytułem wstępu zachęciła wszystkich do obejrzenia filmów i życzyła miłych wrażeń.

W czasie seansów publiczność m.in. mogła poznać biografię polskiego malarza Władysława Strzemińskiego, któremu przyszło żyć w systemie komunistycznym. Wybitny twórca swoim zachowaniem i postawą pokazał, że nawet w trudnych, niesprzyjających czasach, można zachować „postawę wyprostowaną”, o której pisał w swoich utworach Zbigniew Herbert. Film w reżyserii legendy polskiego kina, laureata Oskara i wielu innych nagród oraz odznaczeń – Andrzeja Wajdy, uświadomił publiczności, jak ważna jest w życiu wolność, niezależność oraz życiowe wybory.

Życie polskiej noblistki, jej pracę, czasy, w których pracowała, przedstawił biograficzny film pt. „Maria Skłodowska- Curie”. W główną postać wcieliła się znakomita Karolina Gruszka, na ekranie publiczność mogła też zobaczyć Izabelę Kunę i Daniela Olbrychskiego. W filmie „poznaliśmy Marię nie tylko jako wielkiego naukowca, ale też matkę, a przede wszystkim kobietę stanowczą i niezależną. Te dwie ostatnie cechy nieraz bywały przyczyną jej problemów, ale dzięki nim mogła także odnosić gigantyczne sukcesy naukowe podziwiane m.in. przez samego Alberta Einsteina, z którym się przyjaźniła” (Instytut Polski
z Bukaresztu).

Dom Polski w Bielcach składa serdeczne podziękowania organizatorom Festiwalu.

Joanna Bartków – nauczycielka skierowana do pracy za granicą przez ORPEG

Bielce 2 1

Bielce 2 2

Bielce 3

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego