Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

XII FINAŁ OLIMPIADY LITERATURY I JĘZYKA POLSKIEGO NA ŁOTWIE

W dniach 7-8 marca 2018 roku w Rydze odbył się po raz dwunasty łotewski finał Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Organizatorem konkursu jest Instytut Badań Literackich PAN w Warszawie. Za opracowanie programu, pytań, testów, wszelkiego typu sprawdzianów oraz regulaminu odpowiedzialny jest Komitet Główny OLiJP. Ten międzynarodowy konkurs ma prawie pięćdziesięcioletnią tradycję. Odbywa się w Polsce i poza krajem. Wielostopniowe eliminacje przeprowadzane są na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, a także w Rumunii. Młodzież z innych państw na całym świecie może brać udział w zawodach online organizowanych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Najlepsi z najlepszych spotkają się w kwietniu w Warszawie, by rywalizować o tytuł laureata.

Łotewski finał odbywał się w Polskiej Ogólnokształcącej Szkole Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze. Organizatorem zawodów od lat jest Podlaski Oddział Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska” w Białymstoku. Do tegorocznej edycji przystąpiło dziewięcioro uczniów najstarszych klas z polskich szkół na Łotwie – z Rzeżycy, Dyneburga i Rygi. Uczestników konkursu oceniała dwuosobowa komisja w składzie: dr Barbara Olech oraz mgr Anna Kietlińska.

Podczas części pisemnej uczestnicy musieli wykazać się nie tylko dobrą znajomością polskiej literatury, ale również gramatyki języka polskiego. Następnego dnia uczniowie przystąpili do części ustnej, podczas której rozmawiali z jurorkami na temat wybranych przez siebie lektur.

Laureatami tegorocznej olimpiady zostali Eduard Belnikow z Państwowego Gimnazjum Polskiego im. Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu oraz Vladimir Kulik z Polskiej Ogólnokształcącej Szkoły Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze. Zwycięzcy zakwalifikowali się do centralnych eliminacji w Polsce. Drugie miejsce zajął Joren Dobkiewicz z Dyneburga, trzecie – Karina Abarowicz z Dyneburga oraz Dina Grażule z Rezekne. Nauczycielami laureatów są skierowani do pracy dydaktycznej przez ORPEG państwo Anetta Buzuk, Marta Kozieradzka, Ryszard Morawski i Sebastian Nowakowski.

W uroczystym ogłoszeniu wyników olimpiady uczestniczyła Konsul RP Małgorzata Hejduk-Gromek, która wręczyła nagrody laureatom i uczestnikom konkursu oraz podziękowała za zaangażowanie organizatorom oraz opiekunom.

Anetta Buzuk, nauczycielka skierowana do pracy przez ORPEG, Daugavpils, Łotwa

ol2

ol3

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego