Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Wspomnienie Anny German w Taszkencie

Dzień 14 lutego to w ogólnej świadomości walentynki. W Uzbekistanie silnie akcentuje się 535. rocznicę urodzin Babura – wielkiego pisarza i filozofa, poetę. W tym dniu we wszystkich regionach odbywają się spotkania poświęcone jego osobie, szkolne akademie i wieczory poetyckie. Natomiast Polonia w tym kraju świętuje urodziny Anny German, która urodziła się w Uzbekistanie i którą pamiętają nie tylko Polacy.

Społeczność polonijna zgromadziła się już 12 lutego w kameralnej sali przy kościele katolickim, gdzie wspominano wyjątkową artystkę. Inicjatorką spotkania była pani Olga, która prosi, aby zwracać się do niej Olganna; w tak symboliczny sposób utożsamia się z  Anną German i z prawdziwym pietyzmem kultywuje pamięć o niej. To ona zorganizowała wspaniały wieczór, połączony z wystawą zdjęć, których część pochodzi z prywatnych zbiorów męża artystki.

Koncert muzyczny rozpoczęto od prezentacji prywatnego, niepublikowanego nagrania „Hymnu o miłości” w wykonaniu piosenkarki. Były wiersze, anegdoty i koncert znanych i mniej znanych utworów German. Piosenki zostały wykonane z niezwykłą dawką uczuciowości, zarówno przez dojrzałą, profesjonalną śpiewaczkę, jak i wokalistki młodszego pokolenia. Niewątpliwie tego wieczoru duch Anny German unosił się nad salą w Taszkencie – mieście, w którym kilkanaście lat temu żyła piosenkarka.

Agnieszka Mikulec
nauczycielka skierowana za granicę przez ORPEG 
Uzbekistan, Taszkent

German 1

German 2 2

German 3

German 4

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego