Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Dzień urodzin (imienin) Wieszcza Adama Mickiewicza obchodzony przez Polonię w Mińsku

24 grudnia obchodziliśmy dzień urodzin i jednocześnie imienin Adama Mickiewicza. Już od 10 lat
z inicjatywą uczczenia tego dnia występuje proboszcz Kościoła p.w. św. Szymona i św. Heleny w Mińsku,
ksiądz Władysław Zawalniuk. Organizatorem spotkania poetyckiego była Biblioteka im. Adama Mickiewicza działająca przy Czerwonym Kościele (z racji czerwonej cegły, z której zbudowano Kościół p.w. św. Szymona i św. Heleny – jego potoczna nazwa). Miłośnicy poezji Adama Mickiewicza najpierw wspólnie modlili się na mszy świętej w kościele, a następnie udali się pod pomnik Wieszcza.

Wszystkich zebranych przywitał biskup Archidiecezji mińsko-mohylewskiej Aleksandr Jaszewski. Następnie przemawiał Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Białorusi pan Konrad Pawlik,
który podkreślił, że w ten szczególny dzień, w Wigilię Bożego Narodzenia mogą się spotkać razem
przy pomniku poety Polacy, Białorusini i inne narody. Przecież Adam Mickiewicz łączył i łączy nadal różne narodowości.

Fakt, że Adam Mickiewicz należy do wielu narodowości słowiańskich, podkreśliła również w swoim przemówieniu pani przewodnik po Muzeum-Folwarku Adama Mickiewicza, która przybyła z Zaosia. Proboszcz ks. Władysław Zawalniuk pomodlił się z uczestnikami spotkania oraz wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. U stóp pomnika Adama Mickiewicza zostały złożone kwiaty w kolorze biało-czerwonym oraz zapalono znicze.

Następnie rozpoczęło się świętowanie urodzin Wieszcza. Deklamacji poezji poety nie było końca.
Nikt nie zapomniał oczywiście, że spotkaliśmy się w Wigilię, więc wiersze, które trafiły pod strzechy, gęsto były przeplatane śpiewanymi przez uczestników koncertu kolędami. Wystąpił chór polonijny „Cantus Cordis” działający przy Czerwonym Kościele. Poezję śpiewaną przy gitarze wykonał chór „Głos Duszy”. Z pieśniami wystąpili przedstawiciele zespołu narodowego „Nasza Szlachta”.

Z piękną recytacją wierszy wystąpili m.in. uczniowie Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Mińsku. Recytowali: Jewgienij Jepifanow (tegoroczny zdobywca III miejsca w eliminacjach centralnych XXVI Konkursu Recytatorskiego dla Polaków na Białorusi im. Adama Mickiewicza „Kresy 2017”), Anna Skitowa – Stankiewicz, Polina Cierniawskaja, Alisa Kowgar oraz najmłodszy uczestnik Edward Jegor Spyra, który wyrecytował wzruszający wierszyk o mocy dzielenia się opłatkiem.

Spotkanie urodzinowe Adama Mickiewicza zakończył taniec poloneza. Wszyscy zebrani byli pod ogromnym wpływem tego tańca. Uczestników ogrzewała gorąca kawa i herbata nalewana z samowara oraz bułeczki z makiem.

Beata Aleksandrowicz – kierownik SPK w Mińsku

urodziny Mickiewicza 1

urodziny Mickiewicza 2

urodziny Mickiewicza 3

urodziny Mickiewicza 4

urodziny Mickiewicza 5

 

 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego