Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Na imieninach u Świętego Mikołaja, czyli duet teatralny JaHa w SPK Budapeszcie

„Imieniny Świętego Mikołaja” to cieszący się w Polsce dużą popularnością spektakl teatralno-muzyczny w wykonaniu duetu JaHa, który specjalnie dla najmłodszej Polonii przyjechał do Budapesztu. Organizatorem wydarzenia, mającego miejsce na scenie K11 Művészeti és Kulturális Központ, był Szkolny Punkt Konsultacyjny w Budapeszcie.

„Sprowadzenie z Polski profesjonalnego teatru było dla nas dużym wyzwaniem organizacyjnym i finansowym” – mówi Beata Mondovics, kierownik SPK. „Zależało nam jednak na tym, żeby młoda widownia, w tym uczniowie naszej szkoły, zobaczyła przedstawienie na wysokim poziomie artystycznym” – dodaje. Interaktywna formuła spektaklu sprawiła, że mali widzowie stali się także aktorami i aktywnie współuczestniczyli w przedstawieniu. „Było zabawnie i wszyscy, nie tylko dzieci, super się bawili!”– wspomina Joanna Wojnowska, mama Lilii (9 lat) i Oskara (6 lat). Imieniny świętego Mikołaja były także pretekstem do tego, by opowiedzieć dzieciom o idei dobroczynności, tradycji bożonarodzeniowej i o świętym Mikołaju – biskupie z Mirry. Na zakończenie spektaklu widzowie otrzymali od świętego Mikołaja kalendarze adwentowe, ufundowane przez SNP VII dzielnicy.

„Chcielibyśmy częściej oferować rodzinom mieszkającym na Węgrzech możliwość spotkania z polskojęzycznym teatrem dla dzieci” – mówi Beata Mondovics.  „Teatr to nie tylko kontakt z żywym językiem, ale także z wysoką kulturą i wartościami, które jako polska szkoła chcemy przekazywać najmłodszej Polonii”.

Przedstawienie, które obejrzeli widzowie w Budapeszcie, pochodzi z aktualnego repertuaru warszawskiego Teatru Kamienica i występują w nim aktorzy stołecznej sceny: Hanna Kochańska-Szymczak i Jacek Zawada.

Projekt został współfinansowany w ramach sprawowania przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

Joanna Binienda-Górzyńska

Budapeszt Mikołaj 1

Budapeszt Mikołaj 2

Budapeszt Mikołaj 3

Budapeszt Mikołaj 4

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego