Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

160. rocznicę urodzin Józefa Konrada Korzeniowskiego w dublińskim SPK

Dnia 3 grudnia 2017 roku przypadła 160. rocznica urodzin Józefa Konrada Korzeniowskiego. Z tej okazji w dublińskim SPK, dzięki funduszom projektowym ze środków Ambasady RP w Dublinie, przez dwa kolejne tygodnie świętowaliśmy jubileusz Conrada, który jest jednym z najważniejszych autorów XX wieku.

W szkole odbyły się warsztaty poświęcone tworzeniu gry planszowej na podstawie biografii pisarza oraz spotkanie literacko-filmowe dla rodziców i uczniów liceum z projekcją filmu w reż. Francisa Ford Coppoli „Czas apokalipsy”, powstałego w oparciu o opowiadanie Conrada „Hart of darkness”. W spotkaniu tym wzięli udział pani konsul Katarzyna Kasperkiewicz oraz pan konsul Tomasz Orczyk.

Przeprowadzono również konkurs tłumaczeniowy dla licealistów z fragmentem „Jądra ciemności” oraz komiksowy dla gimnazjalistów oparty na lekturze „Lorda Jima”. Wszyscy odwiedzający szkołę w dniach obchodów urodzin Józefa Konrada Korzeniowskiego mogli zapoznać się z opracowaną przez nas broszurą poświęconą biografii i twórczości pisarza. 

Z funduszy przyznanych przez ambasadę na realizację projektu zakupione zostały do naszej biblioteki szkolnej książki Korzeniowskiego, zaś największa część środków sfinansuje plastikowe karty czytelnika.

Z okazji 160. rocznicy urodzin Józefa Conrada Korzeniowskiego Sejm RP ustanowił rok 2017 Rokiem Josepha Conrada. Jak napisano w uchwale, w swoich powieściach Conrad „pokazał wizję Europy bez granic, wyrażał europejskiego ducha polskości oraz uczynił polskość dobrem powszechnym”. W uchwale podkreślono również, że dzięki swojemu dorobkowi literackiemu pisarz „zajmuje niekwestionowaną pozycję klasyka literatury nowoczesnej, który zmienił oblicze prozy powieściowej”. (za: http://culture.pl/en/artist/joseph-conrad-jozef-teodor-konrad-korzeniowski).

Anna Kostecka – kierownik SPK przy Ambasadzie RP w Dublinie

Conrad

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego