Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Wizyta Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej w SPK Toronto

W sobotę 18 listopada 2017 roku odwiedziła naszą szkołę Minister Edukacji Narodowej RP pani Anna Zalewska. Była to pierwsza w historii szkoły wizyta Minister Edukacji Narodowej. Uroczystego powitania dokonała kierownik szkoły pani Sylwia Krupa, podkreślając ogromne znaczenie i rangę wizyty. Pani kierownik w imieniu całej społeczności SPK Toronto przywitała ciepłymi słowami panią minister oraz towarzyszących pani minister gości; w tym nowego Konsula Generalnego RP w Toronto pana Krzysztofa Grzelczyka, zastępcę dyrektora departamentu Informacji i Promocji MEN-rzecznika prasowego panią Annę Ostrowską, zastępcę dyrektora Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej MEN pana Grzegorza Chorążego , wicekonsula ds. polonijnych pana Andrzeja Szydło oraz panią dr Annę Rabczuk reprezentującą katedrę polską University of Toronto oraz Uniwersytet Warszawski.

Następnie przewodnicząca Rady Rodziców SPK Toronto wręczyła pani minister nagrodę specjalną Rady Rodziców „Minister na 6+”, podkreślając w swoim przemówieniu ogromną wdzięczność rodziców za możliwość edukacji ich dzieci w języku polskim na takim poziomie. Pani minister w swoim wystąpieniu zaznaczyła, jak ważne jest podtrzymywanie znajomości, tradycji i kultury swojego narodu. „Polska jest tu: w Kanadzie, w szkole, w klasie. Dopóki Polska jest w sercu, nigdy nie zaginie” – mówiła pani minister.

Pani minister wzięła udział w uroczystej akademii szkolnej poświęconej 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowanej przez klasę I LO oraz II G pod opieką pani Joanny Ostrowskiej. Program akademii upamiętniał wydarzenia 1918 roku i nawiązywał w swej wymowie do poczucia tożsamości narodowej i przywiązania do swoich korzeni. Uczniowie wcielili się w Wielkich Polaków, m.in. w Juliusza Słowackiego, Marię Konopnicką, Józefa Piłsudskiego. Na zakończenie uczniowie klasy II G odtańczyli dostojnie poloneza. Nie brakowało chwil wzruszenia wymową inscenizacji oraz zaangażowaniem młodych artystów. Pani minister złożyła uczniom podziękowania oraz gratulacje. Kierownik szkoły, pani Sylwia Krupa, wręczyła także pani minister „Dyplom Przyjaciela SPK” na pamiątkę wizyty w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Toronto.

Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie oraz rodzice mogli porozmawiać z panią minister. Spotkaniu towarzyszyła bardzo serdeczna atmosfera oraz wzruszenie. Następnie pani minister odwiedziła klasy podczas zajęć lekcyjnych, rozmawiając z uczniami i nauczycielami na temat przerabianego materiału. Pani minister udzieliła także wywiadu do szkolnej gazetki „Merkuriusz”. Pod koniec wizyty pani Anna Zalewska pożegnała się z Gronem Pedagogicznym oraz uczniami SPK Toronto. Ta szczególna wizyta pozostanie na długo w naszej pamięci.

Sylwia Krupa – kierownik SPK Toronto

Toronto minister 2

Minister Z

 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego