Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Narodowe Czytanie „Wesela” w SPK w Toronto

W ramach akcji Narodowego Czytania zajęcia języka polskiego w SPK w Toronto poświęcone były czytaniu „Wesela” – najsłynniejszego dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Pani Agnieszka Lepla oraz pani Joanna Ostrowska przygotowały z tej okazji specjalne scenariusze lekcji w klasach: VII SP, II G, III G oraz I LO. Po krótkim wstępie dotyczącym biografii Stanisława Wyspiańskiego i genezy „Wesela” omówiono najciekawsze elementy dramatu, w tym ważne symbole m.in. Złoty Róg, Pawie Pióra, Chochoła, Krakowską Czapkę. Następnie uczniowie wcielili się w postaci z „Wesela”, czytając fragmenty z podziałem na role.

W Narodowym Czytaniu „Wesela” wzięli także udział uczniowie klas młodszych.  W klasie IVb podczas lekcji przeprowadzonej przez panią Lidię Łęcką  uczniowie dowiedzieli się, co to jest Narodowe Czytanie, kto był jego inicjatorem i jakie utwory polskie zostały do tej pory przeczytane. Dowiedzieli się także, jakie były okoliczności napisania dramatu Stanisława Wyspiańskiego i zapoznali się z główną ideą utworu. Przeczytali fragmenty Aktu I, z podziałem na role, używając rekwizytów, przybliżających im atmosferę dramatu.

Uczniowie uczestniczyli w tych specjalnych lekcjach z ogromnym zaangażowaniem i zainteresowaniem. Koordynatorem akcji była kierownik szkoły pani Sylwia Krupa.

Toronto - Wesele

Toronto - Wesele 1

Toronto - Wesele 2

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego