Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Narodowe Święto Niepodległości w Złoczowie na Ukrainie

Dnia 12 listopada 2017 roku w Sobotniej Szkole Polskiej Mniejszości Narodowej w Złoczowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Program artystyczny przygotowany został przez uczniów Sobotniej Szkoły pod kierunkiem nauczycielek: pani Bożeny Majewskiej oraz pani Luby Muryn.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu oraz powitania zaproszonych gości. W uroczystości wzięli udział przedstawiciel Konsulatu RP we Lwowie pan Tomasz Wicha, proboszcz parafii pod wezwaniem WNMP w Złoczowie ks. Michał Hołdowicz oraz członkowie i sympatycy Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Złoczowskiej.

Następnie pani Bożena Majewska wprowadziła zgromadzonych w atmosferę poprzedzającą datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowała sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ukazała ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.

Część artystyczna obejmowała montaż słowno muzyczny, treści historyczne, wiersze oraz pieśni patriotyczne. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny począwszy od zaborów poprzez powstania i zrywy niepodległościowe, a skończywszy na roku 1918. Występ uświetniony został przez pieśniami wykonanymi przez chór działający przy szkole „Bijące serduszka”.

Zaproszeni goście oraz członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Złoczowskiej z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii.

Bożena Majewska – nauczyciel skierowany za granicę przez ORPEG

Złoczów 3 1

Złoczów 3 2

Złoczów 4

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego