Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Obchody Święta Niepodległości w Naddniestrzańskiej Republice Mołdawskiej

W niedzielę 5 listopada w Tyraspolu, stolicy Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej, odbyły się uroczystości inaugurujące 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tutejsze Towarzystwo Polskiej Kultury „Jasna Góra” zainicjowało ów jubileuszowy rok. Spotkanie rozpoczęła uroczysta msza święta w Kościele Parafialnym pw. św. Trójcy, którą celbrował ksiądz Piotr Kuszman, proboszcz parafii rzymskokatolickiej. W nabożeństwie uczestniczyli goście przybyli z Kiszyniowa: radca-minister z Ambasady RP w Kiszyniowie Jerzy Stankiewicz oraz referent ds. polonijnych Konsulatu RP w Kiszyniowie Anna Stankiewicz. Stronę naddniestrzańską reprezentował dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych Naddniestrza Aleksander Honicki.

Dostojnych gości powitała w imieniu tutejszego środowiska polskiego Natalia Siniawska, prezes Towarzystwa „Jasna Góra” oraz przybyły na tę uroczystość z Przemyśla, wspierający działalność stowarzyszenia, jego wieloletni członek honorowy, Marek Pantuła.

Po nabożeństwie rozpoczęła się część artystyczna spotkania w tyraspolskim Domu Kultury i Rzemiosła. Na początku odegrano hymny państwowe Naddniestrza i Polski, po których nastąpiły przemówienia radcy-ministra Jerzego Stankiewicza i reprezentanta Ministerstwa Spraw Zagranicznych Nadniestrza Aleksandra Honickiego. Obydwaj szanowni goście odznaczyli Natalię Siniawską honorowymi dyplomami zasług za pracę na rzecz polskiego środowiska w Nadniestrzu i rozwijania wzajemnych kontaktów pomiędzy naszymi krajami.

Zebranym gościom zaprezentowano krótki film o drodze, którą przeszła Polska, by odzyskać niepodległość od czasu rozbiorów po 11 listopada 1918 rok. Następnie zespół tańca działający przy Stowarzyszeniu wykonał kilka tańców polskich (m.in. wspaniale odtańczonego kujawiaka), a zespół dziecięcy „Koraliki” przygotował na tę okoliczność również kilka układów tanecznych. Zaproszeni goście ze Słobody-Raszków (głównie zespół „Słobodzianki”) zaprezentowali krótki program arystyczny, nagrodzony rzęsistymi brawami.

Na koniec spotkania rzeszowscy muzycy z zespołu „Jazz Room” zaprezentowali kilka pieśni patriotycznych w nowej jazzowej aranżacji (m.in. „Szarą piechotę”) jak i kilka piosenek z repertuaru współczesnych twórców (np. „Pod papugami”). Spotkanie przebiegło w niewykle serdecznej atmosferze, a po części oficjalnej odbyła się dalsza już nieoficjalna jego część, inaugurująca powstanie Centrum Kultury Polskiej w Tyraspolu.

Z inicjatywy prezes Natalii Siniawskiej udało się zorganizować niewielkie pomieszczenie w centrum miasta z przeznaczeniem na funkcjonowanie w nim ośrodka kultury dla miejscowej Polonii. Inicjtywa szczególnie ważna i w pełni jej zasługę należy przypisać pani Siniawskiej. Trzeba nadmienić, że w naddniestrzańskim Raszkowie od kilku lat działa już również z inicjatywy pani prezes Dom Polski „Wołodyjowski”, do którego chętnie przyjeżdżają goście z Polski, urzeczeni pięknem okolicy i śladami naszej przeszłości, rozsławionymi przez Henryka Sienkiewicza.

 Henryk Przywrzej – nauczyciel skierowany do pracy przez ORPEG

Naddniestrze 1 1

Naddniestrze 1 2

Naddniestrze 4

Naddniestrze 3

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego