Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Dzień Wszystkich Świętych – relacja z Kazachstanu

Odwiedzanie grobów jest zwyczajem znanym niemal wszystkim ludom, tradycją kultywowaną i przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dla nas, Polaków, pamięć o przodkach i troska o mogiły tych, którzy odeszli, przyjęła szczególny wymiar i najpełniej manifestuje się w tych wyjątkowych dniach, którymi są uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Wtedy to odwiedzamy i porządkujemy groby naszych zmarłych bliskich, zapalamy znicze i odmawiamy modlitwę w ich intencji.

Z tej też okazji młodzież ucząca się języka polskiego w astanińskim Gimnazjum Lingwistycznym nr 5 oraz przedstawiciele środowisk polonijnych Astany uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii, tradycji i kultury polskiej, zorganizowanej przez nauczycieli skierowanych do Kazachstanu przez ORPEG: Daniela Zatorskiego oraz Jerzego Heresztyna w ramach projektu polonijnego finansowanego ze środków Konsulatu RP w Astanie.

Celem przedsięwzięcia było uświadomienie młodemu pokoleniu, jak ważna jest pamięć, podtrzymywanie tradycji i znajomość historii, by móc wzmacniać swoją tożsamość oraz budować bezpieczną przyszłość.

Mroźny wiatr przeszywający na wskroś, pustka i przytłaczająca przestrzeń stepu oraz samotne obeliski w miejscach „toczek” z wypisanymi na nich nazwiskami o znajomym brzmieniu i płonące znicze według tradycji symbolicznie rozświetlające ciemność, ogrzewające tułacze dusze i wskazujące im drogę do domu stworzyły tło dla opowieści o trudnych losach zesłańców. To tu porzucano na pastwę losu ludność brutalnie wygnaną z rodzinnych domów, transportowaną przez wiele dni w nieludzkich warunkach. Miejsca te znacznie wyraźniej przemówiły do świadomości uczniów niż najbogatszy opis literacki czy obraz filmowy.

O tym, jak to było, mówili podczas odsłonięcia pomnika ofiar represji w miejscowości Przyiszymka żyjący do dziś świadkowie historii – dzieci i wnuki polskich zesłańców, a ich wspomnienia i emocje wyrażały więcej niż najdokładniejsze relacje zawarte w podręcznikach historii.

I wreszcie Pierwomajka – gorące, niemal rodzinne przyjęcie zgotowane przez miejscowych Polaków z panią prezes Rusłaną Śniegórską na czele, niezapomniana lekcja muzyki i tradycyjnej polskiej gościnności w Centrum Polskiej Kultury, na długo zapadną w pamięć wszystkim uczestnikom.

Daniel Zatorski – nauczyciel skierowany do pracy w Kazachstanie przez ORPEG

Kazachstan 3 2

Kazachstan 1

Kazachstan 5 1

Kazachstan 5 2

Kazachstan 6Kazachstan 6

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego