Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Subiektywnie o biegu czyli SPARTATHLON 2017

SPARTATHLON to bieg obejmujący trasę z Aten do Sparty na dystansie 246 km. Już od 35 lat w każdy ostatni piątek września wydarzenie gromadzi u stóp antycznego Akropolu, świątyni boskiej Ateny bogini mądrości i sztuki, elitę ok. 400 wyselekcjonowanych biegaczy z całego świata. W tym roku w ultramaratonie wystartowało 397 atletów z 49 krajów w tym 17 zawodników z Polski.

Wsparciem dla polskich biegaczy byli uczniowie, rodzice i nauczycielki – pani Anna Szydłowska i Beata Oziębłowska – z Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach, którzy działali pod przewodnictwem pani Violetty Gawlik-Sarafandonis nauczycielki wychowania fizycznego. Szkolni przedstawiciele zaoferowali niezastąpioną pomoc polskiej ekipie na trasie całego biegu, wspierając nas swą obecnością, dożywianiem, wsparciem duchowym oraz pomocą fizjoterapeutyczną.

Dodać należy, że dzięki inicjatywie pani Violetty Gawlik-Sarafandonis grono nauczycielskie ze szkoły w Atenach, uczniowie oraz ich rodzice już od wielu lat towarzyszą zawodnikom na trasie, dopingując nas flagami i szalikami w biało-czerwonych kolorach, podając napoje, odżywki, poklepując zlane potem plecy i ciała zawodników. Mamy poczucie, że uczniowie w zamian za wsparcie uczą się postawy patriotyzmu na obcej ziemi, zamiłowania do sportu, solidarności z zawodnikami, dzielenia sportowych emocji, a także zapoznają się z tradycjami i historią Grecji, do których SPARTATHLON nawiązuje. Przy tej okazji młodzież realizuje projekt edukacyjny pt. „Czy idee olimpizmu są nadal aktualne w XXI wieku na przykładzie biegu SPARTATHLON i Biegu Maratońskiego”.

W tym roku warunki pogodowe nie były łatwe. Przed startem pod Akropolem o godz. 7.00 temperatura wynosiła 12° C. W nocy termometry wskazywały już 3°-4° C. Odczuwalność temperatury sugerowała jednak jej spadek poniżej zera, co siało wśród biegaczy spustoszenie i rezygnację z biegu. Mgła, padający deszcz ze śniegiem na wzgórzu Sangas (ok. 162 km biegu 1300 m n.p.m.), wiejący silny wiatr w połączeniu z wycieczeniem energetycznym organizmu potęgowały odczucie przenikliwego, paraliżującego zimna. Mroczna ciemność nocy, góry, kotliny Peloponezu, wąwozy, wąskie, śliskie ścieżki na szczyt wzgórza Sangas usłane ostrymi kamieniami wcale nie ułatwiały trasy zawodnikom. Spartańskie surowe warunki i grecka przyroda siały kolejne spustoszenie wśród startujących. Ci, którzy przełamali wyczerpanie ciała i ducha, świętowali później triumf na mecie, otrzymując wieniec laurowy i unikatowy medal. Zwycięzcy SPARTATHLONU w kategorii kobiet i mężczyzn zostają co roku szczególnie uhonorowani poprzez wyrycie ich imion i nazwisk, osiągniętego czasu oraz kraju pochodzenia na kamiennym obelisku-pomniku nieopodal pomnika króla Sparty Leonidasa. W tym roku w kategorii kobiet I miejsce zajęła Polka – Patrycja Bereznowska. Jednak nie tyle wygrana, ale samo ukończenie biegu jest marzeniem wielu zawodników z całego świata.

Z zuchwałą nieskromnością dodam, że jestem jedynym zawodnikiem na świecie, który po ukończeniu 50. roku życia czternaście razy, rok po roku, ukończył ten morderczy, wymagający dystans 246 km, uważany za jeden z najtrudniejszych biegów na świecie. Zaznaczam również, że w 2018 roku wybieram się do Aten ponownie – na mój piętnasty jubileuszowy start w SPARTATHLONIE.

Zbigniew Malinowski – ultramaratończyk

Spartathlon

spartatlon 2012 zdj.3

spartatlon 2012 zdj.4

spartatlon 2012 zdj.5

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego